A Die Welt am Sonntag című lapban megjelent kutatási adatok szerint különösen a keleti tartományokra jellemző a félelem: az egykori NDK-ban élő munkavállalók 79 százaléka tart attól, hogy elveszítheti az állását az úgynevezett új uniós tagországok állampolgáraira vonatkozó munkavállalási korlátozások májusi feloldása után.

Németország egészét tekintve 73 százalék a tavaszi nyitást aggódva várók aránya. "Valamennyi társadalmi réteget áthat a félelem a munkahely elvesztésétől" - mondta a lapnak Klaus Hilbinger, a GfK kutatásvezetője.

Az ezer fő megkérdezésével végzett reprezentatív vizsgálat alapján minden második német munkavállaló úgy véli, hogy elsősorban a szakmunkás állásokért indulhat verseny a kelet-európaiakkal.

Németország és Ausztria május elsejével véglegesen feloldja azokat a korlátozásokat, amelyeket a 2004-ben csatlakozott 8 uniós tagállammal szemben vezettek be, káros munkaerőpiaci hatásoktól tartva.

Az Európai Bizottság (EB) szerint csak előnyök várhatók a nyitástól. Az eddigi tapasztalatok és elemzések azt mutatják, hogy azokban az országokban - például Nagy-Britanniában és Franciaországban -, amelyek már korábban megnyitották a piacot, minimális változás következett be a bérekben, és az új munkavállalók hozzájárultak a fogadó országok gazdaságához - mondta Andor László, az EB foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős biztosa pénteken egy bécsi sajtótájékoztatón.