Business Talks '24

Üzleti konferencia

Ne maradjon le az év
üzleti konferenciájáról!

Szerezze be
jegyét most.

A csütörtökön lezárult, éves plenáris ülésen az ország soron következő ötéves tervének irányelveiről döntöttek. A 2021-től 2025-ig tartó időszakra vonatkozó terv pontos részleteit - egyebek mellett a növekedési célokat, valamint a gazdasági és társadalmi fejlődést célzó politikákat - várhatóan a jövő márciusban esedékes parlamenti ülésszakon szavazzák meg.

A pénteki sajtótájékoztatón ismertetett irányelvek alapján Kína a továbbiakban a belföldi piac fejlesztésére helyezi a hangsúlyt magas szintű innováción és technológiai önellátáson keresztül.

Belföldön fejlesztenek, külföldről "tanulnak"

Vang hangoztatta: Kína nem fogja bezárni kapuit a világ előtt, épp ellenkezőleg, fokozottan szüksége lesz a világra saját technológiájának fejlesztéséhez. "Készen állunk együtt dolgozni a világgal a klímaváltozás, az energia-átállás, valamint a közegészségügy területein, valamint támogatni a nemzetközi szakértők kutatásait." Javítják a szellemi tulajdon védelmét és igyekeznek "barátságos környezetet" teremteni Kínában a technológiai innováció számára.

Hszi Csin-ping kínai elnök a májusban megtartott idei parlamenti ülésszakon vetette fel a "kettős keringési" stratégiát, amely a gazdaság fellendítése érdekében nagyobb hangsúlyt fektet a belföldi fogyasztás élénkítésére, fenntartva a külkereskedelmet és a külföldi befektetéseket is.

A miniszter elmondta: fejlődésének újabb szakaszához érve Kínának új fejlődési irányelvre van szüksége. Ez az első alkalom, hogy az ötéves terv külön fejezetet szentel a technológiának.

Az USA is terítékre került

Han Vej-hsziu, a központi, pénz- és gazdasági ügyekért felelős bizottság igazgatóhelyettese az egyre feszültebb amerikai-kínai viszony kapcsán elmondta: irreális lenne a teljes mértékű gazdasági függetlenedés Kína és az Egyesült Államok között. A szétválás ráadásul a két ország és a világ többi része számára sem lenne előnyös - tette hozzá Han. A két ország kereskedelme 16 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben. A teljes gazdasági függetlenedéssel Donald Trump amerikai elnök fenyegetőzött több alkalommal a feszültségek elmérgesedésének tükrében.

Növelnék a foglalkoztatást

A következő ötéves terv a foglalkoztatottság javítására is hangsúlyt fektet - mondta el Ning Csi-csö, az ötéves terv célszámainak meghatározásáért felelős Nemzeti Fejlesztési- és Reform Bizottság vezető-helyettese. Kína a foglalkoztatási kapacitás bővítése mellett növelné a foglalkoztatottsághoz kapcsolódó támogatást egyes csoportok számára annak érdekében, hogy minőségi javulást érjen el. Emellett a városi és vidéki bevételek emelkedését tűzték ki célul, amihez az oktatás minőségének javítására, valamint az idősgondozás és a társadalombiztosítási rendszer fejlesztésére tesznek lépéseket. Hozzátette: a jelenlegi ötéves terv időszakában - 2016 és 2019 között - a kínai városokban jelentős mértékben nőtt az egy főre jutó éves jövedelem, miközben csökkent a városi és vidéki keresetek közötti különbség. A koronavírus-járvány gazdaságbénító hatásai következtében 9,2 százalékra felszökött munkanélküliségi ráta szeptemberre 5,4 százalékra mérséklődött.

Az elmúlt öt év alatt Kína gazdasága csaknem 100 ezer milliárd jüannal (15 ezer milliárd dollár) növekedett, az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) pedig meghaladta a 10 ezer dollárt. Kína részesedése a világgazdaságból 16,3 százalékra nőtt 2019-re - írta az MTI.