"Elmondhatom, hogy a szakértők dolgoznak ebben az irányban. Gyakorlati munkáról van szó, amely megkezdődött" - mondta a szóvivő.
Korábban Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivője úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok támogatja a szerződésnek a maximálisan lehetséges ötéves időszakra való meghosszabbítását. Dmitrij Peszkov orosz elnöki sajtótitkár pénteken Oroszország nevében üdvözölte Washington politikai eltökéltségét a szerződés meghosszabbítása mellett, hozzátéve hogy a végkifejlet az amerikai javaslat részleteitől függ, amelyek még tanulmányozásra várnak.

Az Új START az 1991-ben Mihail Gorbacsov akkori szovjet elnök és George H.W. Bush volt amerikai elnök által megkötött START-1 utódja. Vlagyimir Putyin orosz és Barack Obama volt amerikai elnök írta alá 2010-ben, és 2011-ben lépett hatályba.

A megállapodás a rendszeresített robbanófejek számát 1550-ben, a hordozóeszközökét pedig - beleértve a rendszerbe nem állított eszközöket is - 800-ban maximalizálta. Ezek közül mindkét fél 700-at állíthat rendszerbe.

Oroszország többször tett javaslatot az egyezmény meghosszabbítására. Erre az Egyesült Államok sokáig nem reagált, és felvetette Kína bevonását a tárgyalásokba. Marshall Billingslea, a Trump-kormányzat fegyverzetellenőrzéssel és a tárgyalásokkal foglalkozó különmegbízottja október végén kijelentette: elvi megállapodás született az Új START meghosszabbításáról. Akkor ezt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter cáfolta.

Később Vlagyimir Putyin orosz elnök tett ismét javaslatot az egyezmény feltétel nélküli egyéves érvényben tartására, a feltételek újratárgyalása mellett, de azt az amerikai fél elutasította.