Guido Bertolini, a lombardiai kórházak sürgősségi osztályainak vezetője úgy vélte, szükségessé vált a régió azonnali lezárása, minden tevékenység leállításával, ahogy az márciusban is történt. Giuseppe Sala milánói polgármester kijelentette, a döntést a következő két hétben hoznák meg, ha a helyzet tovább rosszabbodik.

A járványterjedés ismételt gócpontjának számító Lombardiában regisztrálták ismét a legtöbb új beteget, több mint ötezret egy nap alatt. Második helyen Campania tartomány áll, napi majdnem háromezer esettel. Walter Ricciardi, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a római egészségügyi tárca szakértője kijelentette, Milánót és Nápolyt azonnal le kell zárni. Ezekben a városokban terjed a leggyorsabban a betegség: Milánóban a munkakapcsolatok sűrűsége, Nápolyban az intenzív társadalmi élet miatt.

A "legfertőzöttebb" városok között tartják számon Genovát is. Országosan egy nap alatt 21 994 új fertőzöttet szűrtek, 221 beteg halt meg. Az aktív betegek száma meghaladja a 255 ezret, a halottaké elérte a 37 700-at, kórházban majdnem 14 ezren vannak, több mint 1400-an intenzív osztályon. Az intenzív osztályok kevesebb mint hétszáz beteget tudnak még fogadni a nem Covid-19 betegekkel együtt. A halottak száma és az intenzív osztályra egy nap alatt bekerült 127 beteg a járvány terjedésének kezdeti, március eleji időszakát idézi.

Nyolc olasz tartományban már veszélyes a helyzet

A húsz olasz tartományból nyolc lépte túl az egészségügyi veszélyességi szintet. A Közegészségügyi Intézet (Iss) az idős korosztály védelmét hangsúlyozta megjegyezve, hogy a lakosság egynegyede hatvanöt év feletti.

Hétfőtől lépett életbe a vendéglátóipart sújtó korlátozás, amelynek értelmében a bároknak, presszóknak, éttermeknek este hat órakor be kell zárniuk. Az intézkedések nyomatékosítására Rómában például éjszakára lezárják az ismertebb tereket is, hogy a fiatalok ne tudjanak összegyűlni.

Ötmilliárdos csomag

A kormány kedden ötmilliárd eurós csomagot fogadott el a vendéglátás támogatására: a vendéglátóhelyeket március előtti bevételük legalább százötven százalékkal növelt összegével támogatják, de maximum százötvenezer euróig. Havi ezer euróra emelték az idegenforgalomban, valamint a kulturális ágazatban munka nélkül maradtak támogatását. Január 31-ig befagyasztották az elbocsátásokat.

Claudio Muti karmester kijelentésére, miszerint a színházak és koncertérmek bezárása miatt Olaszország zene nélkül szegényebb lesz, Giuseppe Conte miniszterelnök nyílt levélben válaszolt, azt hangoztatta, hogy a korlátozások elengedhetetlenek.

Zavargások is kitörtek

A 330 ezer olasz vendéglátós szerdán országos megmozdulást tart: a milánói dóm előtti teret rakják tele üres tányérokkal. Pénteken a színészek vonulnak utcára. A Milánóban és Torinóban hétfő éjjel kirobbant zavargások miatt harminchárom embert vettek őrizetbe, köztük tizenhárom kiskorút.

Augusto Zampini atya, Vatikánváros járványfelelőse bejelentette, hogy a svájci gárdisták tizenhárom tagja bizonyult fertőzöttnek. Azt mondta, Ferenc pápa egy hete minden eseményen viseli a szájmaszkot.

Kedd este újabb zavargás robbant ki Róma egyik legnagyobb belvárosi terén, a Piazza del Popolón, ahol az Új Erő (FN) szélsőjobboldali mozgalom vezetői és tagjai akartak engedély nélküli demonstrációt tartani. Az FN szombaton ugyanott tüntetett a korlátozások ellen.

Most a rendőrség vízágyúkkal azonnal szétoszlatta a mintegy kétszáz fős tömeget, amely szétszóródva igyekezett tovább tüntetni a történelmi városközpont utcáin. Bevett forgatókönyvnek számít, hogy a szakmai ágazatok napközben rendezett békés demonstrációit az esti órákban a rendőrséggel való összecsapást kereső zavargások követik. Giuseppe Conte kijelentette, az erőszak nem segíti a járvány miatt bajba jutott szakmákat.