A szlovák rendőrök október 20-án érkeznek meg Magyarországra. Teljes felszerelésüket és szolgálati autóikat a szlovák belügyminisztérium biztosítja, ellátásukról és szállásukról pedig Magyarország gondoskodik majd.

A szlovák belügyi tárca jelentéséből kiderül, hogy a magyar-szerb határra küldött szlovák rendőrök 12 órás műszakokban teljesítenek majd szolgálatot, úgy, hogy egy-egy járőrben két magyar rendőr és egy katona mellé lesznek beosztva.

Ivan Netík, a szlovák belügyi tárca sajtóosztályának vezetője az MTI-nek a rendőrök kiküldetésének részleteit tudakoló kérdésére válaszolva azt mondta, hogy a két ország együttműködésének megkönnyítése érdekében olyan rendőröket válogatnak majd a kiküldetésbe kerülő csoportba, akik magyarul is beszélnek. Elmondta továbbá, hogy a magyar fél kérésére küldik a szlovák rendőröket a magyar-szerb határra, hogy minél több magyar rendőrt tudjanak a magyar-horvát határszakaszra vezényelni.

Robert Fico szlovák miniszterelnök egy, a pozsonyi kormány szerdai ülését követő sajtótájékoztatón a rendőri misszióra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: a jövőben nem lehet kizárni, de egyelőre nem számolnak azzal, hogy a szlovák hadsereg tagjaiból is küldjenek segédcsapatot Magyarországra. Kifejtette, hogy a törvényi szabályozások miatt sokkal egyszerűbb megoldani a rendőrök kiküldését, mint a katonákét.

Több mint 100 katonát és rendőrt küldhet Csehország Magyarországra

Pénteken jelentette be Milan Chovanec cseh belügyminiszter, hogy Csehország több mint száz katonát és rendőrt küldhet Magyarországra a schengeni határ védelmére. Szerinte a cseh katonák és a rendőrök akár néhány hónapot is eltölthetnek Magyarországon. Hozzátette, hogy további néhány száz embert Szlovákia és Lengyelország is küldhet közösen a magyar határra, amely az Európai Unió külső határa is.

A V4-ek (Magyarország, Csehország, Szlovákia, Lengyelország) tervezett közös akciójáról Chovanec nyilatkozata előtt Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök is tájékoztatott a Twitter közösségi oldalon megjelent rövid bejegyzésében.

"Magyar partnereinktől kaptuk a felkérést rendőreink, technikánk, katonáink bevetésére a schengeni határok védelmére" - mondta Milan Chovanec újságíróknak a cseh parlamentben.

Bejelentette, hogy a négy visegrádi ország belügyminiszterei október 8-án Luxemburgban találkoznak és megvitatják a témát. Leszögezte: Csehország lehetőségei szerint kész eleget tenni a magyar kérésnek. Megegyezés esetén a cseh katonák és rendőrök kiküldése nagyjából két héten belül megkezdhető.

"Úgy vélem, hogy a szám nagyon érdekes. Több tucatnyi rendőrről van szó, a rendőrök és a katonák együttes létszáma biztosan meghaladja a százat" - nyilatkozott a cseh belügyminiszter. Hozzátette, hogy Csehország műszaki eszközöket is küld Magyarországnak.

Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető magyar miniszter szokásos csütörtöki sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy a visegrádi országok közös határrendészeti, határvédelmi együttműködésre léphetnek. Elmondta, hogy a határrendészeti együttműködés előkészítése zajlik, Orbán Viktor miniszterelnök ezzel kapcsolatban a napokban diplomáciai lépéseket tesz. Lázár János rendkívüli jelentőségűnek, szövetségerősítőnek nevezte a V4-eknek a migráció kérdésében egymás iránt tanúsított szolidaritását és brüsszeli fellépését.

Jelenleg Csehország tölti be a V4-ek soros elnöki tisztségét, és Prága ennek alapján kezdeményez közös lépéseket a migrációs válság megoldása érdekében.  Josef Becvár, a cseh hadsereg vezérkari főnöke egy hete a közép-morvaországi Libavában azt közölte, hogy Csehország húsz katonát, közlekedési eszközöket, tábori konyhát és egy földfúrót küld Magyarországra, hogy segítsen megoldani az illegális bevándorlással összefüggő gondokat.

A cseh katonák és a műszaki eszközök várhatóan október 15-től mintegy két hónapig lesznek Magyarországon - mondta Becvár. Csehország korábban a menekültválsággal kapcsolatban már 50 darab nagy befogadóképességű katonai sátrat is küldött Magyarországra.