A kétnapos látogatáson Washingtonban tartózkodó miniszter szerdán jelentős amerikai agytrösztök és kutatóintézetek befolyásos vezetőivel találkozott, majd három - szintén jelentős, Magyarországon munkahelyeket teremtő - gazdasági megállapodást kötött amerikai nagyvállalatok vezetőivel.

A miniszter az MTI-nek elmondta, hogy a kutatóintézetek vezető munkatársai közt ott volt például Kurt Volker, a McCain Intézet igazgatója, Jeff Rathke, a CSIS európai programjának igazgató-helyettese, Robert Herman, a Freedom House alelnöke, Josh Walker, az APCO Worldwide egyik igazgatója és a Georgetown Egyetem professzora, Michael Czinkota.

Szijjártó az európai helyzetről "cserélt eszmét" velük - fogalmaz az MTI. A hírügynökség szerint a miniszter elmondta a kutatóknak, hogy az Európai Unió történelmi kihívás előtt áll, tekintettel arra, hogy Európában a helyzet "nem normális". "Európa minden idők legsúlyosabb fenyegetésével néz szembe, és ha az az Európai Unió nem hajlandó feladni eddigi képmutató politikáját és nem hajlandó nevükön nevezni és megoldani azokat a problémákat, amelyek ide vezettek, akkor Európában még ennél is súlyosabb bajokkal nézünk szembe" - hangsúlyozta.

Szijjártó a találkozón a Brexit és a terrorfenyegetettség is szóba került. Mint hangsúlyozta: a britek várható kilépése az Európai Unióból és a súlyos terrorfenyegetettség azt jelenti, hogy az európai politikának igenis, meg kell változnia. "Az európai politikának az európai emberek érdekeinek megfelelően kell alakulnia, és az európai politikának képesnek kell lennie arra, hogy biztosítsa az emberek biztonságát" - szögezte le. Szerinte "Magyarország és a magyar kormány is azért tudott sikeres válaszokat adni súlyos kihívásokra, mert a magyar emberek biztonságát tartja szem előtt".

Fontosak az amerikai vállalatok

A külügyminiszter fontosnak tartotta hangsúlyozni a kutatóintézetek vezetőinek, hogy Magyarország erőteljes támogatója az Egyesült Államok és Európa közötti együttműködés még szorosabbra fűzésének, mind gazdasági, mind politikai értelemben. A magyar-amerikai gazdasági együttműködést sikertörténetnek nevezte Szijjártó, és hangsúlyozta, hogy 1600 amerikai vállalat van jelen Magyarországon és mintegy százezer embernek adnak munkát. Tavaly a második legtöbb befektetés már az Egyesült Államokból érkezett Magyarországra, így az Egyesült Államok ma már az Európai Unión kívül a legnagyobb, az uniós partnerek mellett pedig a második legnagyobb befektető.

13-ból 13

A szoros gazdasági együttműködésre példa a külgazdasági és külügyi tárca vezetőjének szerda délutáni gazdasági tárgyalásai és megállapodásai. Szijjártó tizenhárom amerikai vállalat tizenkilenc vezetőjével találkozott, és három megállapodást sikerült megkötni.

A miniszter arról tájékoztatta az MTI-t, hogy egy amerikai autóipari beszállítással foglalkozó vállalat 15 milliárd forintos beruházást hajt végre Magyarországon, amelynek nyugati vidékén ezzel 200 új munkahelyet hoz létre. Az új vállalat a Magyarországon és Közép-Európa más országaiban működő autógyárak beszállítója lesz. Arra a kérdésre, hogy melyik cégről is van szó, Szijjártó Péter közölte: "a bejelentést közösen tesszük meg a céggel, Magyarországon".

Szintén sikerült megállapodást kötni a világ legnagyobb mezőgazdasági gépgyártó vállalatával, amely 100 új munkahelyet teremtve gabonasilókat gyárt majd Magyarországon. Továbbá megállapodást írt alá az egyik legnagyobb amerikai médiavállalattal arról, hogy további filmek és tévésorozatok gyártását hozzák Magyarországra. A vállalat az utóbbi két évben 20 milliárd forintot költött Magyarországon filmgyártásra.

Szijjártó az MTI-nek hangsúlyozta, hogy ezek a megállapodások újabb bizonyítékai annak, hogy a magyar-amerikai gazdasági együttműködés sikertörténet és az amerikai tőke továbbra is bízik Magyarországban.

A külgazdasági és külügyi tárca irányítója csütörtökön részt vesz azon a John Kerry amerikai külügyminiszter vezette tanácskozáson, amelyen az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen küzdő nemzetközi koalíció képviselői megvitatják a terrorellenes küzdelem legégetőbb kérdéseit.