Amennyiben a török állampolgárok schengeni vízummentessége 2018-ban életbe lép, az új lendületet ad Ankara és Brüsszel kapcsolatainak. A kötelezettség feloldása egyúttal a törököknek az unióról alkotott képét is megváltoztatja - vélekedett Kalin.

Ömer Celik török EU-ügyi miniszter szerdán azt nyilatkozta, hogy Ankara a vízummentesség ügyéhez kapcsolódó dokumentumokat "maholnap" átadja az Európai Bizottságnak. Törökország szerint a feltételek már korábban is teljesültek, de Brüsszel néhány kérdésben változtatást kért. Ankara kidolgozta, hogy mit fog tenni a vitatott pontok esetében. Európának nem szabad elszalasztania ezt az alkalmat, Törökország közeledését.

A 2016 márciusában kötött török-uniós menekültügyi megállapodás értelmében Ankarának 72 kritériumnak kell eleget tennie a vízumliberalizáció elnyeréséhez. Törökország a feltételek túlnyomó többségét teljesítette, de a legfőbb kritériumot, a Brüsszel szerint túl tágan értelmezett török terrorellenes törvény enyhítését kizárta. A jogszabály nemcsak a merénylőket és a terrorszervezetek tagjait, hanem azok közvetett támogatóit is bünteti.

Az Európai Unió vezetői március 26-án találkozót tartanak Recep Tayyip Erdogan török államfővel a bulgáriai Várnában. A találkozón az unió részéről Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Bojko Boriszov, az Európai Unió (EU) soros elnökségét betöltő Bulgária miniszterelnöke vesz részt.

Tusk Erdogannak levélben azt írta: a várnai találkozó lehetőséget biztosít arra, hogy megvitassák az EU és Törökország kapcsolatainak jövőjéről alkotott elképzeléseket, valamint áttekintsék terrorizmus elleni fellépést, a gazdasági együttműködés kérdéseit, továbbá egyéb regionális és nemzetközi kérdéseket.

A viszony viszont feszült az államszövetség tagjai és Törökország között: Emmanuel Macron francia elnök egy közös sajtótájékoztatón nyíltan bírálta Recep Tayyip Erdogan elnököt, mondván vezetése semmibe veszi az emberi jogokat.

A fotó forrása: Shutterstock.