A tájékoztatás szerint az új rendelet keretet hoz létre, amellyel biztosítható az ágazati kibocsátások figyelembevétele. Ez hozzájárul ahhoz, hogy az Európai Unió (EU) teljesítse a Párizsi Megállapodásban vállalt 40 százalékos kibocsátáscsökkentést 2030-ig.

Neno Dimov, az unió tanácsának soros elnökségét betöltő Bulgária környezetvédelmi és vízügyi minisztere elmondta, az új szabályok anélkül fogják éghajlatbarát földhasználatra ösztönözni a tagállamokat, hogy újabb korlátozásokat vagy adminisztratív terheket teremtenének. A rendelet nem állapít meg semmilyen kötelezettséget a magánfelek, a mezőgazdasági termelők vagy az erdőgazdálkodók számára - tette hozzá.

A földhasználatról és az erdőgazdálkodásról szóló rendelet minden tagállam számára kötelező érvényű kötelezettségvállalást és a megfelelés megállapítására irányuló számviteli szabályokat határozott meg. A rendelet hatálya az erdészetből és a mezőgazdaságból származó szén-dioxid kibocsátására terjed ki.

A földhasználat és az erdőgazdálkodás talajok, fák, növények, biomassza és faanyagok használata egyedülálló helyzetet teremt az ágazatban, mert nemcsak üvegházhatású gázokat bocsát ki, de el is tudja nyelni a légkörből a szén-dioxidot. Az EU területén található erdők évente az EU összes üvegházhatású gáz kibocsátásának csaknem 10 százalékát nyelik el - hangsúlyozza a közlemény.

Képünk forrása: Pixabay