Angela Merkel német kancellár megdöbbenéssel fogadta a Borisz Nyemcov néhány órával korábbi "aljas meggyilkolásáról" szóló híreket - közölte a berlini kancellári hivatal. A hivatal által kiadott sajtóközlemény szerint Angela Merkel annak biztosítására szólította fel Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy fényt derítenek a merényletre, a tetteseket pedig felelősségre vonják.

Korábban Francois Hollande francia államfő és Barack Obama amerikai elnök is elítélte a Putyin egyik legkeményebb bírálójának tartott politikus szombatra virradóra történt meggyilkolását. Az Elysée-palota által kiadott kommünikében a volt orosz miniszterelnök-helyettest a "demokrácia bátor és fáradhatatlan védelmezőjének, a korrupció elleni küzdelem ádáz harcosának" nevezték. A Fehér Ház pedig az ügyben "gyors, pártatlan és átlátható" nyomozásra szólította fel az orosz kormányt.

Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője közleményében felháborodásának adott hangot az orosz politikus "brutális meggyilkolásával" kapcsolatban, valamint az elkövetők felelősségre vonása érdekében "átfogó, gyors és átlátható vizsgálatra" szólította fel a hatóságokat. A tisztségviselő szerint Nyemcov "egy modern, virágzó, demokratikus és nyitott Orosz Föderáció lelkes szószólója volt".

Anne Brasseur, az Európai Uniótól független nemzetközi szervezet, az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének elnöke "átlátható, alapos és határozott" vizsgálatot követelt Borisz Nyemcov ügyében, akit a demokratikus értékek karizmatikus és bátor védelmezőjének nevezett. Az illetékes hangsúlyozta, hogy "Oroszország demokratikus jövője érdekében egy ehhez hasonló brutális politikai gyilkosság nem maradhat büntetlenül".

Halála előtt tüntetésre bíztatott a politikus

Borisz Nyemcov három órával a meggyilkolása előtt még arra buzdította egy moszkvai rádió hallgatóit, hogy vegyenek részt a kormány Ukrajna-politikája elleni vasárnapi tüntetésen. A volt orosz miniszterelnök-helyettes a hatalommal szemben kritikus hangú Eho Moszkvi rádió péntek esti adásában 45 percen keresztül ismertette az Oroszország megváltoztatására irányuló elképzeléseit.

Nyemcov alig hagyta szóhoz jutni beszélgetőpartnereit, az időnként inkább monológnak tűnő interjúban elsősorban a vasárnapra tervezett nagyszabású tüntetésről beszélt, amelynek ő volt az egyik szervezője. A meggyilkolt politikus egyik ellenzéki harcostársa a merénylet után nem sokkal bejelentette, hogy a moszkvai Marjinka városnegyedben rendezendő tüntetést lemondták, és helyette gyászmenetet fognak tartani a főváros központjában.

"A felvonuláson az Ukrajna elleni háború azonnali befejezését követeljük, és azt, hogy Vlagyimir Putyin (orosz elnök) hagyjon fel az agresszióval" - jelentette ki Borisz Nyemcov az interjúban, aki ezután az ország válságos gazdasági helyzetéről beszélt. "A válság oka az ukrajnai agresszió, amely a szankciókat és a tőkemenekülést követően is folytatódott, ezeknek mind a Putyin által Ukrajna ellen indított őrült agresszió az oka" - fogalmazott a néhai politikus, aki a nyugati hatalmakhoz és Kijevhez hasonlóan azzal vádolta a moszkvai vezetést, hogy csapatokat küldött az oroszbarát szakadárok támogatására Kelet-Ukrajnába.

Amikor az egyik riporter a jogilag Ukrajnához tartozó Krím félsziget Oroszország általi bekebelezéséről kérdezte, Nyemcov elismerte, hogy a fekete-tengeri félsziget lakosainak többsége csatlakozni akart a föderációhoz, azonban hangsúlyozta, hogy tiszteletben kellett volna tartani a nemzetközi jogot.

Az ellenzéki politikus ezután abbéli meggyőződésének adott hangot, hogy felére kellene csökkenteni az ország védelmi költségvetését, és a felszabaduló forrásokat inkább az oktatásra kellene fordítani. "Ha egyetlen ember kezében összpontosul a hatalom, az csakis katasztrófához vezethet. Teljes katasztrófához" - összegzett Nyemcov.