A washingtoni pénzintézet küldöttsége pénteken tartott sajtótájékoztatót Bukarestben, ahol a román hatóságokkal tárgyaltak a szokásos éves látogatás alkalmából, amely Romániának a nemzetközi szervezetben betöltött tagságából fakad. Romániának nincs hitelmegállapodása az IMF-el.

Az nemzetközi pénzintézet szerint amennyiben Románia nem módosítja a jelenlegi gazdasági politikáit, a gazdaság növekedése egyre törékenyebbé válik. Tavaly a román bruttó hazai termék (GDP) 7 százalékkal nőtt, ez az idén becslésük szerint 5 százalékra fog lassulni, mivel az adócsökkentések gazdaságserkentő hatásai csökkennek, a közberuházások alacsony szinten vannak, és a szerkezeti reformok stagnálnak - írta az MTI.

Az IMF azt javasolta Bukarestnek, hogy szigorítsa monetáris politikáját, és csökkentse az államháztartási hiányt. Az IMF szerint a deficitet GDP-arányosan 1,5 százalékra kellene mérsékelnie Bukarestnek 2020-ig. Tavaly a román államháztartási hiány elérte a 2,88 százalékot, 2016-ban is csaknem 3 százalék volt a deficit. A nemzetközi szervezet azért sokallja ezt, mert - mint mondták - a deficit az államadósságot növeli, ami indokolatlan olyan időszakban, amikor a gazdaság jelentős mértékben nő.

Az IMF azt is javasolta Romániának, hogy növelje a közberuházások hatékonyságát bizonyos beruházások kiemelten fontossá minősítése révén, növelje az európai uniós pénzek lehívási arányát főleg a nagyberuházásokra, illetve fegyelmezettebb és kiszámíthatóbb adópolitikát folytasson.

A román kormány az idén 5,5 százalékos gazdasági növekedésre számít, az Európai Bizottság a február elején közzétett téli gazdasági jelentésében 4,5 százalékos román GDP-bővülést valószínűsített.

Képünk forrása: Pixabay