A német közigazgatás 412 fő egysége - járások, városok, nagyvárosi kerületek - közül mindössze kettőből nem jelentettek SARS-Cov-2-fertőzést az utóbbi hét napon a Robert Koch országos közegészségügyi intézetnek (RKI), pedig az első hullám utáni enyhülés idején, július közepén még száznál is több térség volt, ahol legalább egy héten keresztül nem találtak új esetet.

A fertőzésmentesség felé haladó régiók számának drámai mértékű csökkenésével együtt egyre gyorsabban nő a járványügyileg kockázatos térségek száma; az előző vasárnap regisztrált négy után már harminc - minden korábbinál több - olyan terület van, ahol a vírus terjedésének sebessége meghaladja a kritikus határértéket, további negyven közigazgatási egység pedig a veszélyes szint közelébe került.

A veszélyes szint azt jelenti, hogy a megelőző hét napon nyilvántartásba vett fertőzések száma meghaladja a százezer lakosonkénti ötvenet. Ez azért számít veszélyesnek, mert a helyi egészségügyi hivatalok ennyi új esetnél már nem tudják kellő hatékonysággal felkutatni a vírus terjedésének lehetséges útjait, és a járvány így ellenőrizhetetlenné válik.

A járvány főleg nagyvárosokban gyorsul, például Berlinben, Frankfurtban, Essenben és Kölnben. Azonban a jelenség gyorsan országossá válhat - figyelmeztetett Markus Söder bajor tartományi miniszterelnök a Bild am Sonntag című vasárnapi lapban. Hangsúlyozta, hogy tartományokat átívelő egységben és gyorsan fel kell tartóztatni a folyamatot, különben a tavaszi első hullám után ismét szükség lehet a gazdaság és a társadalom működését megbénító országos zárlatra.

A veszélyeztetett térségekben egységesen korlátozni kell az üzletek és vendéglátóhelyek esti és éjszakai nyitva tartását és a rendezvények, összejövetelek résztvevőinek számát, a maszkviselési szabályok megsértését pedig mindenütt 250 eurós (90 ezer forint) pénzbüntetéssel kell sújtani - mondta Markus Söder.

Az RKI vasárnapi adatai szerint az utóbbi 24 órában országszerte 3483 új fertőzöttet regisztráltak. Ez különösen magas érték ahhoz képest, hogy a járási, városi és kerületi egészségügyi hivatalok hét végén rendszertelenül továbbítanak adatokat az országos intézetbe. Az emelkedés mértékét jelzi, hogy előző vasárnap bő ezerrel kevesebb, 2279 pozitív koronavírusteszt-eredményről érkezett jelentés az RKI-hez. Az új fertőződésekkel együtt 322 864 ember szervezetében mutatták ki a SARS-Cov-2-vírus jelenlétét.

Ugyanakkor a vírus okozta betegséggel (Covid-19) összefüggő halálesetek és az intenzív ellátásra szoruló betegek száma alig emelkedett a járvány új hullámának szeptember eleji kibontakozása óta, és az egészségügyi ellátórendszer terhelése sem nőtt jelentősen. Szombatról vasárnapra 11 halálesetet regisztráltak, ami megegyezik az utóbbi hónapokban tapasztalt trenddel. A járvány halálos áldozatainak száma így 9615-re emelkedett. Az intenzív osztályon kezelt betegek száma 532-ről 545-re emelkedett. Ez azt jelenti, hogy a mintegy 30 ezer intenzív ellátási ágy alig 2 százalékát foglalják le a koronavírus-járvány miatt ellátásra szoruló betegek.