A statisztikák szerint ráadásul az első félév drámai eredményeket hozott, hiszen csak az Egyesült Államokban több mint 60 százalékkal emelkedett a bejelentett zsarolóvírus támadások száma. Az ilyen időszakokban különös körültekintést igényel a munkavállalók kontrollja, a tendencia ugyanis már itthon is észrevehető – mutat rá a kibervédelmi megoldásokat forgalmazó Maxvalor szakértője.

Ennek magyarázata, hogy ez taktika előnyt biztosít számukra, mivel a szervezetek hálózatát védő szakemberek csapata és IT-támogatása hosszabb ideig korlátozott kapacitással működhet.

Ezt alátámasztja többek közt, hogy alig pár napja Európa legnagyobb, fogyasztói elektronikai eszközöket forgalmazó áruházláncának informatikai rendszereit éppen egy hétvégi napon érte átfogó kibertámadás.

Emellett a japán Olympus technológiai óriáscég is jelezte, hogy szervereit a múlt hónapban épp egy bejelentésük előtti hétvégén érte csapás, ami miatt azok leállítására kényszerült az Egyesült Államokban, Kanadában és Latin-Amerikában is.

Nagy visszhangot kiváltó csapásokból Magyarországon sem volt hiány az elmúlt időszakban. Az egyik hazai hitelintézet leányvállalata az ősz elején került a kiberbűnözők fókuszába, melynek következtében napokig álltak a szervezet ügyintézési felületei.

A legismertebb babaáruházat az elmúlt év utolsó napjaiban, hétvégén érte zsarolóvírus támadás. Ennek következményeként egy időre elérhetetlenné váltak a felhasználói fiókok és nem működött az online vásárlás, de annak lehetősége is felmerült, hogy az adattolvajok felhasználók adataihoz is hozzáférhettek.

Ezek mellett akadt nyelvtudományi oldal, mobilok elleni vírustámadás vagy álwebshopra épülő csalássorozat is, amelyek során több ezer ember személyes adatait vagy pénzét fújták meg.