A befektetői hangulat a három hete tartó lejtmenetet követően érdemben nem változott, annak ellenére, hogy Brüsszelben közölték: az üzleti döntéshozók és a fogyasztók várakozásai több mint két éve nem volt olyan bíztató, mint idén augusztusban. A realitások azonban kiábrándítók, legalábbis ez derült ki a jegybankárok hétvégi találkozóján - a monetáris szakemberek Jackson Hole-i találkozóját követően a brit jegybank alelnöke arra figyelmeztetett, hogy a bizonytalan kilátások miatt akár újabb rendkívüli intézkedésekre is sor kerülhet.
A brit jegybankár megállapítását alátámasztotta a Fed elnöke is, aki szerint az Egyesült Államok növekedésének biztosításában az USA jegybankjának feladatkörét is ellátó testület is oroszlánrészt vállal majd, azaz a nyílt piaci kivonulás még várat magára. Nemzetközi elemzők szerint egyáltalán nem voltak megnyugtatók Bernanke szavai, ám a Wall Streeten egyelőre nincs nyoma a pániknak; a kereskedés első harmadában a DJIA 0,58, az S&P 500 0,60, a Nasdaq 0,63 százalékos mínuszban járt, jóval fölötte a múlt heti mélypontoknak. A legintenzívebb eladói nyomás alatt a bankpapírok álltak.
A tőzsdéken elsősorban a vállalat-felvásárlásokról szóló hírek domináltak. A Sanofi vasárnap újabb, a korábbinál alacsonyabb, 18,5 milliárd dolláros ajánlatot tett a Genzyme megvételére, amelyet az amerikai biotech-vállalat vezetése visszautasított, arra hivatkozva, hogy az összeg drámainak alacsony. A francia gyógyszeripari óriás részvényei a nyilvános ajánlattétel után drágultak, maguk után húzva az egész szektort, amely így az európai részvénypiacok legjobban teljesítő ágazata volt hétfőn.
Újabb hírek láttak napvilágot a BHP Billiton Potash-sal kapcsolatos terveiről is. A brit bányatársaság - amennyiben a kanadai műtrágyagyártóra tett ajánlata zöld utat kap - a Potash egyes üzletágait leválasztaná, s a 39 milliárd dolláros vételár 30 százalékáért értékesítené. A Potash első körben visszautasította a BHP-t, ám a britek magabiztosak, mondván, nincs a piacon olyan szereplő, aki versenyezni tudna ajánlatukkal.
A párizsi parketten a Zodiac Aerospace-nek benyújtott felvásárlási ajánlattól volt hangos a parkett. Francia lapértesülések szerint a Safran újra harcba indul, korábbi ajánlatát 35 százalékkal megnövelve, hogy megvásárolja a repülőgép-székeket gyártó céget, amelynek papírjai a hírre 10 százalékkal megugrottak. Az újdonság még a francia autóipar várható lassulásáról szóló bejelentésről is elterelte a figyelmet.
A német Infineonnak nem sikerült a tervezett összegért értékesítenie vezetéknélküli üzletágát - az Intel a várt 1,9 milliárd dollár helyett végül 1,4 milliárdért vehette meg a részleget. Az Infineon részvényei közel 4 százalékkal értékelődtek le.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb
Németország borítja az uniós olajembargót, külön tiltást vezetnek be

Pletser Tamás: lassan oda jutunk, hogy az oroszoknak le kell kapcsolniuk az olajkitermelést

Megúszhatatlan a nyugdíjpofon: a megtakarítók gigantikus válság elé néznek

Oroszország nem képes azt a szimpátiát és stratégiai előnyt elérni, ami a győzelemhez kell

Lesújtó jelentés érkezett az orosz haderő katonai képességeiről
