Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
A Napi Gazdaság keddi számának cikke
A piacon megteszi a kívánt hatást a QE3, de elemzők szerint kérdéses, a jegybank makrogazdasági célját milyen időhorizonton sikerül elérni. Ha a befektetőkben ismét felmerül a kétely a gazdasági fordulat esélyéről, akkor elkerülhetetlen a csalódás. A jegybankoknak viszont még maradt muníciójuk, hogy ezt kivédjék, ezért az előttünk álló negyedévben a befektetők várhatóan újrasúlyozzák részvényportfóliójukat, amiben a defenzív és a ciklikus iparágak helycseréje körvonalazódik.
Előretekintve piaci szempontból mindenképpen pozitív, hogy − mind a közbeavatkozás időzítése, mind pedig a programok mérete szempontjából − bátrabb és agresszívabb lépéseket jelentettek be a jegybankok, mint amire az elemzők számítottak − mondta Pintér András, a Budapest Alapkezelő részvényelemzője. Különösen jó hír, hogy az ECB mögött fölállt a politikai konszenzus, ami a kötvénypiaci beavatkozáshoz kell. A két nyílt végű program a piacoknak is erősebb jelet küldött, mint amire számítottak, ezért most elkezdődik egy piaci újrapozicionálás, ami iparági átrendeződéshez is vezet. Ez a folyamat nem 1-2 napig fog tartani, hanem alapvetően meghatározhatja az őszi irányt − tette hozzá Pintér. Az év eleji bizonytalan gazdasági környezetben jellemzően a defenzív papírokat súlyozták felül a befektetők, és a ciklikus iparágakat a háttérbe szorították. Most itt történik egy helycsere, és látszik, hogy néhány szektorban különösen növelik kitettségüket. Ilyen kedveltségre tehet most szert a pénzügyi és a nyersanyagszektor. Regionális összevetésben a feltörekvő részvénypiacok, és azokon belül is a nyersanyagkitettséggel rendelkezők kedveltsége nőhet.
Pintér szerint a nyílt végű, tehát korlátlan beavatkozást lehetővé tevő programokra szükség volt, mivel a növekedési kép mindenhol kockázatokkal teli, ugyanakkor látni kell, hogy ez a globális jegybanki válságkezelés egyelőre kitaposatlan ösvény, és több olyan mellékhatással is járhat, amelyek még nem világosak. Ilyen hatást lát Pintér a nyersanyagárakban, amelyek néhány feltörekvő piacon komoly gazdasági problémát okozhatnak. A nyílt végű programra viszont azért volt szükség, mert egy mennyiségi és időlimittel ellátott programban a határidővel kódolva van egy piaci kijózanodás, aminek kockázatát egy nyílt végű program tompíthatja. A jegybanki akciók határát inkább egy hitelességi teszt fogja megszabni, vagyis hogy meddig marad tér a hiteles beavatkozásra. Pintér szerint van még tér, például a jelenleg a jelzálog-fedezetű értékpapírok piacán operáló QE3-at a jövő év elején vagy akár még az idén − ha szükségesnek tartják − ki lehet terjeszteni az állampapírpiacra. Bár a 2015-ig fenntartott alacsony kamatkörnyezet kedvezhet a defenzív iparágaknak, például az osztalékpapíroknak, de a szakember szerint jelenleg a ciklikus szektorok teljesíthetnek felül. Az osztalékrészvényeknek inkább az oldalazó környezet kedvez, amikor nem fordulnak el a befektetők a részvénypiacoktól, de visszafogott a kockázati étvágy.
Egy-két hétig fölfelé mozgathatja a piacokat a QE3, de kérdés, hosszú távon mennyire éri el a célját − mondja Török Bálint, a Buda-Cash elemzője. A tartósan alacsony kamatkörnyezet és a jelzálogpiaci intervenció elsősorban a ciklikus iparágakban éreztetheti hatását, és a Fed célja, hogy ez Amerikában csapódjon le. Azért az is látszik − teszi hozzá −, hogy az extra likviditás könnyen szétterjed a világban, és elsősorban oda megy, ahol magasabb kockázatért magasabb hozamot kínálnak, ami sem Amerikának, sem a fejlett európai, például német piacnak nem kedvez.
Ha a QE3 eléri a hatását, akkor elsősorban a pénzügyi szektor lesz a következő időszak nagy felülteljesítője, hiszen itt egyszerre jelenik meg az olcsó forrás és az adósok javuló jövedelmi helyzete. Mivel a stabilizáció közvetlenül az ingatlanszektort célozza, itt is javulni fog az értékelés, illetve általában azokban az iparágakban, ahol jelentős a ciklusérzékenység. Török szerint ilyen a technológiai szektor, illetve a gazdasági környezet és a beruházási kép javulásával a feldolgozóipar válhat kedveltté.
Török Bálint szerint 3-4 hónapba is beletelik, amíg kiderül, van-e hatása a QE3-nak. Ha nem éri el a célját, vagyis nem lesznek beruházások, akkor alapvetően az inflációs veszély elleni fedezetként szolgáló nyersanyagok teljesíthetnek felül, főleg a nemesfémek. A konjunktúraérzékenységük miatt hosszabb távon inkább a ciklikus iparágakat követő kőolaj és ipari fémek szintén korrigálhatnak, amennyiben kétely merül fel a QE3 hatásával kapcsolatban. Török arra számít, hogy a bizonytalan légkör miatt meg fogják húzni a nyersanyagokat, és jelentősen javulhat a fejlődő piaci kötvények értékeltsége − ide már most is nagy mennyiségű pénz áramlik.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Elhatároztam, hogy nem fogom kesergéssel kezdeni a cikket, nyafogni arról, hogy mennyire ritkul az élményautó-piac. Főleg azért nem akartam nyafogni, mert egyelőre nincs miért...