Az elemzők által csak az év végére várt bejelentéshez képest már a mostani szeptemberi kamatmeghatározó ülésén döntött az amerikai jegybank nyíltpiaci bizottsága (FOMC) a 2008-as pénzügyi válság kirobbanása óta a legjelentősebb monetáris akcióról. Ennek keretében havi 40 milliárd dolláros limit mellett ismét belép a hosszú futamidejű, jelzáloggal fedezett értékpapírok piacára. A program addig fut, amíg a makrogazdasági feltételek − elsősorban a munkaerőpiac állapota − megkívánják, így lényegében a harmadik körös kötvényvásárlás (QE3) nyílt végű, vagyis korlátlan vásárlási keretet jelent.

Első ízben döntött a Fed arról, hogy nem saját maga által meghatározott mennyiségi célhoz köti a program hatályát, hanem külső konjunkturális feltételekhez. Az indoklás szerint a jegybankárok különösen a munkaerő-piaci fordulatot hiányolják, miközben inflációs veszélyt a középtávú horizonton nem látnak. A QE3 indítása mellett a rekord alacsony, 0−0,25 százalékos kamatszint 2015 közepéig történő fenntartására is ígéretet tettek a FOMC tagjai, akikről a Wall Street Journal úgy tudja, hogy 11:1 arányban döntöttek a programról. A szokatlan egység fontos, mert várhatóan nagy politikai visszhangja lesz az amerikai választás előtt 55 nappal hozott döntésnek. A lépéssel a Fed megerősítette, hogy a politikai légkörtől függetlenül hozza meg döntését.

A nyíltpiaci bizottság (FOMC) egyebek mellett arról is döntött, hogy az év végéig folytatja az esedékessé váló kötvények lejáratának kiterjesztését (Operation Twist), amelynek keretében hosszabb lejáratú kötvényekre cseréli a rövidebb futamidejűeket. Mindez havonta mintegy 85 milliárd dollárral növeli majd a FOMC hosszabb lejáratú kötvényállományát, ami lefelé ható nyomást gyakorolhat a hosszabb lejáratú kamatokra, egyúttal támogatást adhat a jelzálogpiacoknak, és a szélesebb pénzügyi kondíciókat is javíthatja.

A befektetők lényegében már korábban beárazták a széleskörű kötvényvásárlási program, és a nulla közeli kamat meghosszabbításának mostani bejelentését. Így nem számítanak az elemzők drámai piaci reakcióra az amerikai jegybank szeptemberi kamatdöntő ülését követően, kisebb hullámveréseket ugyanakkor kelthet, ha a Fed nem hozza a tőle várt ígéreteket.

Ezzel együtt, a tengerentúli tőzsdeindexek azonnal ugrottak a hírre, vagyis a fogadtatás kedvezően alakult. A Dow Jones IA, az S&P 500 index és a Nasdaq egyaránt 1 százalék körüli pluszba emelkedett. Ehhez hasonlóan az arany irányadó jegyzése is meredeken, 2 százalékkal 1770 dollárig drágult, a nyersolaj árfolyama pedig 1 százalékkal 98 dollárig kúszott föl.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!