A londoni FTSE-100 mutató 3,23 százalékos, a frankfurti DAX-index 2,76 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 3,12 százalékos mínuszban zárt. Milánóban 2,87 százalékkal, Madridban pedig 2,77 százalékkal csökkent az irányadó tőzsdemutató.
A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 2,70 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 2,76 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 2,98 százalékkal esett vissza.
Kapcsolódó
Lassul az amerikai gazdaság
A friss adatok arról tanúskodnak, hogy lassul az amerikai gazdaság növekedése, jórészt az elhúzódó amerikai-kínai kereskedelmi háború következményeként. A feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexének értéke szeptemberben a második egymást követő hónapban állt a növekedést és a zsugorodást egymástól elválasztó 50 pontos küszöb alatt, miközben a magánszektor nem mezőgazdasági ágazataiban lassult a munkaerőfelvétel.
Mindeközben Németország vezető gazdaságkutató intézetei közös elemzésükben csökkentették a német gazdaság idei és jövő évi növekedésére adott előrejelzésüket. A legnagyobb euróövezeti gazdaságban ugyan várhatóan folytatódik a 2009-ben kezdődött növekedés, de az ütem jelentősen mérséklődik. A hazai össztermék a tavasszal várt 0,8 százalék helyett csupán 0,5 százalékkal nőhet az idén, jövőre pedig 1,8 százalék helyett 1,1 százalékkal.
Engedélyezett sarc
A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) délután bejelentette, az Egyesült Államoknak engedélyezte, hogy 7,5 milliárd euró értékű európai terméket sújtson büntetővámmal az Airbus európai repülőgépgyártónak nyújtott, tiltott uniós támogatások miatt. A döntés tovább élezheti az Egyesült Államok és az Európai Unió amúgy is feszült kereskedelmi kapcsolatait. Az Európai Bizottság a döntés kihirdetése után azonnal jelezte, hogy ellenlépéseket tesz, ha az amerikai kormányzat a WTO engedélye alapján megemeli az Európából érkező termékek vámtarifáit.
Az Airbus 2,04 százalékos veszteségben zárt a kereskedést a párizsi tőzsdén, míg a rivális Boeing 2,75 százalékos veszteségben forgott New Yorkban.
A tengerentúlon sem szebb a kép
New Yorkban több mint egyhavi mélypontra süllyedtek az irányadó tőzsdeindexek, az amúgy is ideges befektetőket megijesztették a gyenge gazdasági adatok és az újabb kereskedelmi súrlódások. A Dow Jones ipari átlag több mint 500 pontos, 1,98 százalékos, az S&P 500-as index 1,94 százalékos a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 1,83 százalékos mínuszban állt az európai tőzsdezárást követően.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára zuhanásra váltott a túlkínálat miatti aggodalmak felerősödésére. Az amerikai kormány energiaügyi tájékoztató hivatala (EIA) szokásos heti jelentésében közölte, hogy a kereskedelmi olajtartalékok 3,1 millió hordóval bővültek, ami kétszer nagyobb a vártnál
A decemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 2,56 százalékos mínuszban, 57,38 dolláron, a novemberi szállítású WTI pedig 2,52 százalékos mínuszban, 52,27 dolláron forgott fél hatkor.
A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára decemberi szállításra 1,26 százalékkal, 1507,75 dollárra nőtt.
Egy euróért 1,0958 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,25 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb
Németország borítja az uniós olajembargót, külön tiltást vezetnek be
Orosz földgáz: Brüsszel enged, de Magyarország megütheti a bokáját

Országos naperőmű-boomot jelentett be az MVM Csoport

EU-jóslat: az év második felében kapják a nyakukba a magyarok a feketelevest

Terhet kaphat a nyakába a MOL, megadóztatnák az orosz olajat a szomszédban
Menekítik az ukrán katonákat az Azovsztalból, nem tud jobb megoldást a védelmi minisztérium

Látványos változás jön a boltokban május 28-tól

Megjött az orosz válaszlépés a finn NATO-csatlakozásra
