Nagy figyelmet keltett a Waberer's tőzsdei bevezetésének hétfői bejelentése. A többször elhalasztott lépést végül a cég jelenlegi tulajdonosa, a Mid Europa tette meg. (Az alapító Waberer György tavaly nyáron eladta részesedését, és azóta nem vesz részt a társaság vezetésében sem.)
A Budapesti Értéktőzsde életében mérföldkőnek tartott bevezetést a Waberer's elmúlt években nyújtott jó teljesítményével, hatékony működésével és piaci részesedésével támasztották alá a hétfőn megtartott befektetői fórumon is, amelyet a Portfolio.hu szervezett. A fuvarozási cég adatai valóban ígéretesek: 3500 kamion, európai lefedettség, gazdaságos üzemméret, organikus és vállalatfelvásárlással támogatott növekedés. A részvényjegyzési periódus kapcsán nem érdektelen a kockázatok számbavétele sem - annál is inkább, mivel ezek jó részét, korrekt módon a 463 oldalas kibocsátási tájékoztató is felsorolja (a dokumentum döntő hányada angolul íródott, a magyar rész alig harminc oldal). A részvényjegyzési időszak június 29-én zárul, az első kereskedési nap várhatóan július 6. lesz.
Kapcsolódó
Miből jön a nyereség?
A cégcsoport árbevétele 2014 óta folyamatosan nőtt, 496,2 millió euróról 2016-ra 572,4 millió euróra. A befektetési tájékoztatóban ugyanakkor a tavalyi bevételhez már hozzácsapták a Waberer's Biztosító és a most megvásárolandó lengyel Link szállítmányozási cég eredményeit. E kettővel együtt az árbevétel 676,1 millió euróra hízott, ami csaknem 30 százalékos növekedést jelentene a 2015-ös évhez képest.
Az egy részvényre jutó nyereség 2015-ben 0,78 euró volt, tavaly pedig 0,43 euró.
Pontosított a Waberer's
A cikk megjelenése után a cég az alábbit közölte:
'A Waberer's Csoport mindhárom üzleti szegmense sikeresen zárta a 2016-os üzleti évet, így a korábbi évekhez hasonlóan a nemzetközi fuvarozási üzletág és a regionális szerződéses logisztikai üzletág is - amire a megjelent cikk együttesen fuvarozási üzletágként utal- profitábilis volt.
Az erre vonatkozó részletes pénzügyi adatok a tájékoztató 121. oldalán találhatóak.
Eltűnik a márkanév
A tájékoztatóban három oldalon át sorolt kockázatok mindegyike megfontolandó, de ezek közül ez egyik különösen figyelemre méltó:
Márpedig Waberer György kedd délután bejelentette: a Waberer's márkanév és cégnév használatának jogát az erről rendelkező szerződés lejártakor, azaz 2018 nyarán felmondja.
A névhasználati jogot a nagyvállalkozó a vállalat maradék mintegy 40 százalékával együtt adta át az új tulajdonosnak, korábbi befektetőtársának, a Mid Europa befektetési cégnek. A zrt. alapítója és korábbi társtulajdonosa 2016 júniusában vált meg maradék részesedésétől.
Waberer a tervezett lépés kapcsán lapunknak elmondta: tavaly a tulajdon átruházásáról kötött megállapodás elválaszthatatlan eleme volt az európai nemzetközi közúti fuvarozás egyik legjobban ismert márkanevének használatáról szóló megegyezés.
Waberer György 2003 óta részvevője a 100 leggazdagabb magyar üzletembert rangsoroló kiadványnak. A Napi.hu idén májusban megjelent 2017-es listáján 70 milliárd forintra becsült vagyonával a 13. helyen állt. Ugyanezen lap befolyásbarométerén pedig a 25. helyre rangsorolták őt a kiadó által felkért politológusok.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb

Kétmillió magyar nem oltatná magát, kiderült, hogy kik

Meddig véd a Pfizer-vakcina?

Aldi vs. Lidl vs. Penny: összecsaptak a boltláncok, ez lett az eredmény

Fontos üzenetet kaptak a már egyszer beoltottak

Koronavírus: megjöttek a legújabb számok

Négy eltitkolt haláleset derült ki a Szputnyik V. vakcina kapcsán

Megbukott a magyarhoz hasonló oltási modell Chilében?

Megtudtuk, hogy változnak a fizetések a magyarországi bankoknál
