Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
Az OPEC kvótacsökkentésének kitolását, a szakember szerint biztosra vehetjük: meg fognak állapodni, mert érdekük, hogy megállapodjanak. Ezt ráadásul nemrég az orosz és szaúdi energiaügyi miniszterek közös bejelentése is megerősíti, miszerint a két ország hajlandó lenne arra, hogy a kitermelés befagyasztását 2018. márciusig meghosszabbítsák - magyarázta a portálnak.
Korábban a szaúdiak nagyon kötötték az ebet a karóhoz, eszük ágában sem volt a kitermelésüket csökkenteni, aztán a duzzadó költségvetési deficit vélhetően más belátásra bírta őket. Vagy az, hogy nem akartak "egyedüli" elszenvedői lenni a piaci folyamatoknak. Amikor ugyanis az olaj árát 2016 elején a túlkínálatnak köszönhetően leverték, a spot (azonnali) árak nagyon alacsony szintre kerültek, a határidős árak viszont bőven 12-13 dollárral magasabban, 40 dollár környékén voltak.
A kínálati oldal elengedésével megcélzott palaolaj-kitermelőknek persze már ez is nagy érvágás volt, de ha a helyzet így marad, akkor ők az azóta elvégzett igen komoly költségcsökkentéseiknek köszönhetően 40-50 dolláros határidős olajár mellett már elkezdenek termelni. Miközben a sokkal inkább az azonnali olajárnak kitett szaúdiak tovább szenvedtek volna az igen nyomott árfolyamnak köszönhetően. Ezért nem véletlen talán, hogy a szaúdiak kitalálták, hogy segítenek enyhíteni a rövid távú túlkínálatot egy összehangolt lépéssel, hogy feltornázzák a spot árakat.
A nagyoknak sok mindent kell elhárítani
A jelenlegi helyzet mintegy 50-dolláros szintet előlegez meg, de Sándor szerint mindenképpen figyelembe kell venni, hogy az amerikai palaolaj kitermelésnél - ami ugye, ezt az egészet kiváltotta - óriási mértékű hatékonyságnövekedés következett be, és ez komoly mértékben lehúzta a breakeven költségeket (az a költség, amely mellett a termelés nem jelent sem veszteséget, sem nyereséget).
Egyes iparági becslések szerint 2013 óta 50 százalék körüli költségcsökkentés volt megfigyelhető. Ennek köszönhetően mostanra már sok olyan palaolaj kitermelő van, aki a 30-40 dolláros szinten breakeven költségnél van, tehát megéri neki ezen a szinten kitermelni, sőt beruházni is. Nem véletlenül emelkedik tavaly június óta töretlenül az aktív fúrótornyok száma Amerikában, és van megint csúcsközelben az amerikai olajkitermelés.
Ilyen kockázatos piacon a tőzsdén lévő nagy olajtársaságoknak sok mindennel kell meg küzdeniük, az olajárhatáson túl a változó fogyasztással, az alternatív energiák térnyerésével. A befektetőknek érdemesebb az integrált olajcégek részvényei közül válogatni a tőzsdén, olyan társaságokét, amelyeknél van kutatás, kitermelés és finomítás is.
Ezek kiegyensúlyozott történetek, nem kell az olajár jövőbeli mozgására fogadnunk, hogy kedvező befektetési lehetőséget találjunk. Ilyen cég például a Mol is, de a nemzetközi piacon is találni hozzá hasonló helyzetben lévő társaságokat, amellett, hogy a globálisan nagy szereplők azért inkább kitermelés, mint finomító irányúak. Ilyen például az ExxonMobil is, ahol a kitermelésen korábban elért extrém profit felszívódott ugyan, de közben a vegyipari és finomítási rész kisebb mértékben valamennyit vissza tudod pótolni ebből.
Van, ahol igazán nagy a rizikó
Olyan lehetőség is van, hogy közvetlenül olajat vesz valaki olaj ETF-en (tőzsdén kereskedett alap) vagy olaj certifikátokon keresztül. Sándor Dávid szerint ezekkel az a probléma, hogy komoly veszteség tud képződni egyik hónapról a másikra, amikor gördítik a határidős olajárakat. A spot és határidős árak most közel vannak ugyan, de ezek bármikor ki tudnak tágulni, így viszont a későbbi határidőre való átgörgetésnél mindig veszteség képződik. Lehet spekulálni ilyen ETF-ekkel és "certikkel", de tisztában kell lenni azzal, hogy ennek ez a nagy kockázata.
Vannak más megoldások is, például az olajcéget tömörítő ETF-ek. Az Egyesült Államokban ilyen például az XLE ETF. Itt viszont értelemszerűen a vállalati kockázatokat futja a befektető. Annyival talán jobb a helyzet, hogy ezek az alapok eléggé diverzifikáltak, kitermelő és finomító profilú társaságokat tartanak Az XLE-ben például a Valero, a Tesoro vagy a Phillips 66 nagy finomítók is benne vannak, tehát ez az alap nem tisztán olajra alapoz, de azért elég közel áll hozzá.
Ígéretes a magyar multi
A mi régiónkban a PKN Orlen, az OMV, a Lotos - vagy akár kiegészíthetjük a sort a török Tuprasszal - óriásit emelkedett az idén, 20-40 százalékokról beszélünk. Ráadásul ismét nagyon jó negyedéven vannak túl. Itt beszállni már nem biztos, hogy annyira jövedelmező, érdemes körültekintően válogatni. Érdekesebb sztori a hazai Mol, amely az említett cégekhez képest még mindig kicsit lemaradó - értékelt Sándor Dávid.
A Mol papírjaiban ugyanis benne volt a CEZ részesedés eladása jelentette kockázat, és ezért nagyon sokáig nem tudott elrugaszkodni a részvény árfolyama. Ez aztán megszűnt, és ezért (is) nagyon optimisták vagyunk a Mol-al kapcsolatban. A régiós versenytársak árazásban bőven feszítettebbek, a Mol-ban cash flow termelés alapon is van potenciál, ráadásul egyértelműen jelentkezik a több lábon állás a társaságnál, gondoljunk csak a vegyipari értékesítésre, vagy a végfogyasztókat megcélzó fejlesztésekre (FreshCorner) is.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Nem is egy, de rögtön két eljárást védetett le az Apple, amely arcfelismeréssel engedélyezné az autó nyitását és indítását.
A hajópiac vizsgálatakor számos dologra érdemes figyelni, szemmel követhetjük profi versenyzőink eredményeit, a hazai versenyek...
Energetikai konferencia a Napi.hu és a Lounge Communication szervezésében