A Magyar Nemzeti Bank (MNB) – bejelentés nélküli helyszíni ellenőrzéseket is magába foglaló – piacfelügyeleti eljárást folytatott le egy magánszeméllyel szemben annak megállapítására, hogy megsértette-e a piaci visszaélésekről szóló rendeletet (MAR). A gyanú szerint az érintett befolyásolhatta a BÉT-en jegyzett Kulcs-Soft részvények árfolyamát.

A jegybank megállapította, hogy ezen magánszemély egyes ügyletkötéseivel több hónapon át tiltott piaci manipulációt követett el. Kereskedése ugyanis „árfolyam-karbantartási céllal” több alkalommal arra irányult, hogy mesterségesen megemelje vagy egy bizonyos árfolyamon rögzítse az adott részvény árfolyamát. Mindezzel hamis benyomást kelthetett az értékpapír valós piaci megítéléséről, keresletéről és kínálatáról.

Az MNB vizsgálata során e magánszemély kereskedési ügyleteiből kiszűrte azokat az ügyleteket, amelyek (volumenük, időpontjuk, koncentrációjuk alapján) kétséget kizáró módon hamis, félrevezető jelzéseket adhattak az észszerűen eljáró befektetők számára.

Az ennek nyomán feltárt, több hónapon át kezdeményezett nagyszámú ügylet során a magánszemély – közel egyidejűleg, nagyon hasonló mennyiségre és hasonló árra vonatkozóan adott vételi és eladási megbízások eredményeként – „rosszhiszeműen párosított megbízásokkal”, „megbízáshalmozással”, illetve „vetítéssel”, „padló vagy plafon képzése az árfolyamalakzatban” (azaz akár kis összegű ellenoldali megbízásokkal az árfolyamot befolyásolva), továbbá „záróár beállítása” módszerrel valósított meg tiltott piaci manipulációt.

A cég alapítója is benne volt a történetben

Az eljárás során beszerzett bizonyítékok alapján az MNB a piacfelügyeleti eljárást kiterjesztette egy másik magánszemélyre, a Kulcs-Soft Nyrt. alapítójára, az igazgatóság jelenlegi elnökére is (az MNB nem nevezte meg közleményében Kulcsár Tibort, de vélhetően róla van szó).

A megjelölteken túl a jegybank megállapította, hogy a Kulcs-Soft Nyrt. igazgatóságának elnöke – a fenti magánszeméllyel, illetve további három, egy internetes tőzsdei fórumról megismert magánszeméllyel – előre egyeztetett a Kulcs-Soft részvényre vonatkozó kereskedéséről, így összejátszva félrevezető jelzéseket adhattak a befektetők számára a pénzügyi eszköz valós keresleti-kínálati viszonyairól.

A megállapított jogsértések miatt az MNB mindkét magánszemély számára megtiltotta a piaci manipulációra vonatkozó jogszabályi rendelkezések ismételt megsértését, és 30-30 millió forint összegű piacfelügyeleti bírságot szabott ki rájuk. A Kulcs-Soft Nyrt. igazgatóságának elnökére vonatkozóan a jegybank 1 évig elérhető nyilvános figyelmeztetést is közzétesz honlapján.

A bírságok összegének meghatározása során az MNB súlyosító körülményként értékelte, hogy a magánszemélyek – általuk is kifejezetten elismerten – tudatosan, szándékosan valósították meg a jogsértést eredményező cselekményüket, miközben az átlagos befektetőnél bővebb ismeretekkel rendelkeztek az adott kibocsátóval kapcsolatos információkról, illetve a MAR előírásairól. Enyhítő körülménynek számított, hogy a magánszemélyek elismerték a jogsértés elkövetését.

Tiltott piacbefolyásolás bűncselekmény gyanúja miatt az MNB feljelentést is tett a Fővárosi Főügyészségen. A jegybank a fenti „összejátszással” érintett tranzakcióban részt vevő további három magánszeméllyel szemben jelenleg is vizsgálatot folytat.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!