Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline elemzője szerint az OMV lépése teljesen logikus, bár a szakember megjegyzi, hogy érthetetlen miért várt ennyit az osztrák olajtársaság. A felvásárlási történet a mai nappal öt szereplősre bővült, a fúziót támogató OMV menedzsment és osztrák kormány, valamint a tranzakciót ellenző magyar kormány és Mol-menedzsment mellett az Európai Bizottság is megjelent. Ennek a történetnek a kimenetele teljességgel megjósolhatatlan - véli az elemző. Az OMV a jelenlegi helyzetben rövidtávon nem tudja átvenni az irányítást a Mol felett, hiába érné el ugyanis az ajánlat útján az 50 százalékot, az alapszabály szerint csak 10 százalékkal szavazhatna. Az OMV sikeréhez tehát - mint ahogyan a társaság közleménye is fogalmaz - mindenképpen szükség lenne a 10 százalékos szavazati korlát eltörlésére.
Sarkadi szerint két kimenetnek van a legnagyobb esélye. Az első szerint a Mol menedzsmentje a közeljövőben beadja a derekát, és támogatják a fúziót, ebben az esetben azonban bizonyos feltételekhez kötnék a tranzakciót, melyben a pozíciójukat az új társaságban bebiztosítanák. A másik lehetőség, hogy a menedzsment továbbra is ellenzi az összeolvadást, ebben az esetben azonban el kell számolni a részvényesek felé, és meg kell magyarázni, hogy miért is nem támogatják a 32 ezer forintos ajánlatot. Ebben az esetben a menedzsmentnek a részvényesi értékteremtést szem előtt tartandó valamilyen alternatívát kellene felmutatniuk.
A következő hetekben, hónapokban a föntebb említett öt szereplő közül bármelyik eldöntheti a kérdést, vélhetően felélénkülnek a diplomáciai kapcsolatok is, hiszen osztrák oldalról a kormányzat már korábban is támogatta a tranzakciót.
Török Bálint, a Buda-Cash elemzője kifejtette, hogy a Mol menedzsmentje továbbra is olyan erős pozícióban van, hogy a beleegyezésük nélkül nem fog megvalósulni a tranzakció. A szakember szerint emellett túl erős az OMV által támasztott két feltétel, úgymint a 10 százalékos szavazati korlát eltörlése, és a menedzsment ellenőrzése alatt álló mintegy 42 százaléknyi részvénypakett valamilyen formában történő rendezése - ez lehet például részvénybevonás. A történetben a kulcs tehát továbbra is a Mol menedzsmentjének kezében van, akik az elmúlt hónapokban annyira markánsan ellentétes jövőképet vázoltak föl, mint az osztrák olajcég, hogy nehezen elképzelhető részükről egy 180 fokos fordulat.
Az esetleges további sajátrészvény-vásárlásokról az elemző elmondta, hogy nincs igazából szükség további vételekre, a meglévő 42 százalékos pakettel minden fontos kérdésben a Mol kezében maradhat az irányítás. Török Bálint rámutat, hogy a korábban emlegetett partnerséggel szemben most felvásárlásról van szó, amit ugyan lehet barátságosan tálalni, de a felvásárlás azért csak felvásárlás marad.
Az OMV az új megkereséssel vélhetően ki akarta ugrasztani a nyulat a bokorból, azaz a magyar cég menedzsmentjét és a piacot szándékozott tesztelni - mondta Hamar Márton, a Budapest Alapkezelő portfólió-menedzsere. A szakember hozzátette: nem meglepő a Mol nemleges válasza az abszolút ellenségesnek tekinthető lépésre, hiszen a hazai olajtársaság eddig is teljes mértékben elutasította az OMV közeledését, elsősorban az osztrák cég tulajdonosi struktúrájára, pontosabban az állami részesedésre hivatkozva. Megoszlanak a vélemények, hogy a két cég közötti szinergia értékteremtő volna-e egyáltalán, ugyanis a társaságok semmiképp sem egyesülhetnek a jelenlegi formájukban, hiszen nem tarthatnák meg az összes finomítót - vélekedett Hamar. Miután a Mol menedzsmentje nem akarja az OMV-vel való frigyet, akár olyan árat is kérhetne a részvényekért, amely az osztrák cégnek már biztosan nem éri meg - fogalmazott a szakember. Szerinte egyébként az OMV mostani lépése elkésettnek is tekinthető, mert a Mol időközben kiszívta a közkézhányadot a piacról.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Elég komoly megújulási programot hirdetett a brit autógyártó, amelynek része a felesleges kapacitások leépítése, és a modellválaszték átalakítása mellett még egy lényeges programpont:...