A legpesszimistább elemzői várakozásnál is gyengébb lett az Egis Gyógyszergyár Nyrt. negyedéves gyorsjelentése, miután több piacon is kihívásokkal küszködött a társaság és az árfolyamok is kedvezőtlenül alakultak. Az előző negyedév nyolcmilliárd forintot meghaladó adózott eredményéhez képest a 2012/2013-as üzleti év harmadik negyedévének nyeresége csak 2,9 milliárd forint lett, 43 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Az elemzői várakozások átlaga 4,5 milliárd forint volt a portfolio.hu gyűjtése szerint, ehhez képest is hatalmas, 36 százalékos az elmaradás. Ugyanez mondható el az üzemi eredményről, a 4,9 milliárdos érték kissé a legalacsonyabb várakozás alatt marad és 15 százalékkal kisebb, mint a konszenzus. Az üzemi eredmény 18 százalékkal marad el az egyébként meglehetősen erős egy évvel korábbi értéktől.
A társaság konszolidált árbevétele 34,7 milliárd forint volt, lényegében nem változott. A belföldi forgalom az árcsökkentések − a vaklicit és fixesítés − generikus versenyt fokozó rendszere miatt 4 százalékkal lett alacsonyabb. A társaságnak 755 millió forint befizetési kötelezettsége keletkezett a támogatások arányában és az orvoslátogatók után, amiből a kutatás-fejlesztési ráfordítások miatt 671 millió forint engedményt számolt el. Az export 79 százalékát adja a teljes forgalomnak, értéke euróban egy százalékkal nőtt. Csalódást keltő volt az eddigi húzópiacon, Oroszországban elkönyvelt egyszázalékos forgalomcsökkenés, igaz, a társaság szerint ezt átmeneti piaci visszaesés okozta. Az orosz+FÁK-értékesítés két százalékkal nőtt. A kelet-európai országokban 4 százalékkal csökkent az euróban mért forgalom, ezt a kedvezőtlen szabályozói változásokkal magyarázza az Egis. Az egyéb területeken 8 százalékkal nőttek a bevételek, de főleg az alacsony nyereségtartamú hatóanyag-értékesítés emelkedett.
Összességében az értékesítés szerkezete kedvezően változott az Egis szerint, a visszaesést főleg a magyar piacon folyamatosan csökkenő árak és a rubel forintnál nagyobb mértékű gyengülése okozta. Ez egyrészt csökkentette az üzemi eredményt, másrészt pénzügyi veszteséget is okozott. A pénzügyi soron másfél milliárd forint mínusz keletkezett, a devizás tételek átértékeléséből fakadó kétmilliárdos nem realizált veszteség és mintegy félmilliárd forint kamatbevétel eredőjeként. A gyorsjelentés megjegyzi, hogy a kétmilliárdos veszteségből csak 160 millió realizált, így az árfolyamok kedvező változása ezt még csökkentheti − bár erre egyelőre nem sok jel mutat.
A társaság tulajdonosai között június végén is változatlan, csaknem ötszázalékos részesedéssel szerepel a magyar állam, vagyis a nyugdíjpénztáraktól örökölt részvényeket nem kezdték el eladni. Az Egis-részvények árfolyama az elmúlt hetekben látványosan korrigált, tegnap már csak 20 510 forint volt, amin a gyorsjelentés ismeretében nem lehet csodálkozni.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb

Újabb telefonos csalás terjed Magyarországon

A nyugdíjkorhatár emelkedik, vele a rendszer igazságtalansága is nő

A kormány bejelentette: marad a maszkszigor és a kijárási tilalom

Két új hadiüzem is épül Magyarországon

Bejött Putyin számítása

A kínai vakcinák körül egyre nagyobb problémák merülnek fel

Döntött az Aldi: ezek a termékek biztosan hiányozni fognak a jövőben

Új fejlemény Szputnyik-ügyben Szlovákiában
