„Az előző negyedévben mért nagyobb csökkenés stagnálássá vált a lakossági forintbetétek esetében, míg az intézményi megtakarítások, ha kisebb ütemben is - 4,1 százalékkal az elmúlt negyedév 8,2 százalékához képest -, de tovább emelkedtek. Mindemellett a megtakarítások döntő többsége a kevésbé kockázatos termékeket részesíti továbbra is előnyben" - mondta Temmel András, a BAMOSZ főtitkára.
Az információt szolgáltató vagyonkezelők és a BAMOSZ saját adatai alapján az intézményes megtakarítások teljes állománya 2010. június végén 9 200 milliárd forintot tett ki piaci értéken. Az év második negyedévében a befektetési alapok vagyona 5 százalékkal, míg a regiszter által érintett vagyonkezelt kör 3,4 százalékkal nőtt. Mind az alapok, mind pedig a vagyonkezelt vagyon esetében a negyedéves bővülés az előző negyedévben tapasztaltnál kisebb mértékű.
Az összes kezelt vagyon közel két harmada továbbra is pénztári, harmada pedig biztosítói vagyon, és ebben a három hónapban is az elmúlt évek trendje érvényesült: a pénztári vagyon bővült, a biztosítói vagyon viszont mérséklődött - derült ki a BAMOSZ Regiszteréből.
A pénztári vagyon 3 609 milliárd forintot tett ki az elmúlt negyedévben (ez a teljes vagyon 63,4 százaléka), ezen belül a részvényarány csökkent, míg a hazai betétek és diszkontkincstárjegyek aránya, valamint az államkötvényeké nőtt. Ezen kívül a hazai vállalati kötvények/jelzáloglevelek aránya tovább csökkent, a külföldi betétek és kötvénytípusú eszközök aránya viszont - részben a forint gyengülése miatt - nőtt, ahogy a külföldi ingatlanok aránya is, míg a külföldi egyéb eszközök aránya csökkent. A hazai ingatlanok és az egyéb belföldi eszközök aránya szintén csökkent. A BAMOSZ regisztere szerint a negyedévben 95 milliárd forint körüli friss tőke érkezhetett a pénztárakba.
Az összes kezelt vagyon 29,5 százaléka biztosítói vagyon. A PSZÁF 2010. március végi adatai alapján a biztosítók vagyonának 72,2 százalékát kezelték a BAMOSZ Regiszterbe adatot szolgáltató vagyonkezelők. A biztosítói vagyon kisebb részét a unit-linked termékek teszik ki - az adatszolgáltatók összesített adatai alapján 652 milliárd forint -, míg a nagyobb részt az egyéb biztosítói vagyonok jelentik - a negyedév végén ez 1 025 milliárd forintot tett ki.
A unit-linked portfoliókban csökkent a hazai, nőtt a külföldi részvények aránya. A negyedévben a hazai bankbetétek, és az állampapírok aránya kismértékben csökkent, míg a hazai egyéb kötvények aránya nőtt. A külföldi betétek, és kötvénytípusú eszközök aránya szintén emelkedett, míg a külföldi ingatlanoké, és egyéb eszközöké stagnált. A hazai ingatlanok aránya nőtt, míg az egyéb eszközöké csökkent. A külföldi befektetések elsősorban befektetési jegyeken keresztül valósultak meg. A BAMOSZ felmérése szerint 7 - 10 milliárd forint körüli friss tőke érkezhetett a unit-linked termékekbe az elmúlt három hónapban.
Az egyéb kezelt portfoliók (magánszemélyek, gazdálkodó szervezetek, önkormányzatok, alapok, alapítványok, stb. vagyona) részben a nagy betétbiztosítási és befektető-védelmi alapokra érvényes befektetési szabályok, részben a magán- és jogi személyek kockázatkerülése miatt, még a biztosítási tartalékoknál is jobban preferálják az alacsonyabb kockázatú eszközöket. Ennek eredménye: a vagyon 84 százaléka továbbra is hazai állampapírokban található. A BAMOSZ Regiszter adatai szerint a negyedévben 1,5 - 2 milliárd forint tőkekivonás történhetett az egyéb portfoliók esetében.
Az adatot szolgáltató letétkezelők által kezelt teljes vagyon 2010. június 30-i piaci értéke 14 516 milliárd forintot tett ki, ami 5,9 százalékos csökkenést jelent az előző negyedévhez viszonyítva. A letétkezelésben lévő teljes vagyon 41,2 százalékát a külföldi megbízók számára, míg további 11,6 százalékát a befektetési alapok részére kezelt vagyon teszi ki.-jelentette a BAMOSZ.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb
Németország borítja az uniós olajembargót, külön tiltást vezetnek be

A boltokban is kettészakadt az ország

Pletser Tamás: lassan oda jutunk, hogy az oroszoknak le kell kapcsolniuk az olajkitermelést

Lesújtó jelentés érkezett az orosz haderő katonai képességeiről

Megúszhatatlan a nyugdíjpofon: a megtakarítók gigantikus válság elé néznek
