Magyarországon 2016 óta sorra jönnek létre az olyan magántőkelapok, ahol a regisztrált alapkezelőket strómanként tolják maguk előtt a bizniszeket ténylegesen vezénylő háttértulajdonosok, akiknek a kiléte a törvény erejénél fogva titkos, ahogy főszabályként azt sem tudhatjuk, miféle pénzeket „mostak bele” ezekbe a kasszákba - írja a Válasz Online, amely szerint a túlárazott állami óriástenderekből, az egykori letelepedési kötvényes varázslatokból, vagy a kaszinóüzemeltetésből kinyert tíz- és százmilliárdok is becsatornázódhatnak ilyesfajta „zsákokba”.
A Válasz Online megjegyzi: nemcsak a magántőkealapok segítségével lehet elrejtőzni a nyilvánosság értő és érdeklődő szemei elől, de úgy tűnik, a legfeltörhetetlenebb és legjogszerűbb még mindig a NER-elit által már-már üzemszerűen használt magántőkealap.
Kapcsolódó
Mindez azért különös, mert a 2010-es parlamenti választás előtt a Fidesz még kemény karaktergyilkos támadásokat indított a "korrupt, titkolózó, offshore-ozó, tulajdonos-rejtegetésben élenjáró baloldalt", sőt, hatalomra kerülve Magyarország Alaptörvényébe is beleírta, hogy „a központi költségvetésből csak olyan szervezet részére (…) teljesíthető szerződés alapján kifizetés, amelynek tulajdonosi szerkezete, felépítése, valamint a támogatás felhasználására irányuló tevékenysége átlátható” - mutat rá a portál, amely szerint Simicska Lajos kiesése után a kormányzat már ügyet sem vetett az alkotmányos alapelvekre: milliárdos megbízásokra és vissza nem térítendő állami támogatásokra kezdte érdemesíteni a Mészáros Lőrinc, Tiborcz István, Matolcsy György, Habony Árpád, Hernádi Zsolt és Jászai Gellért körül sűrűsödő magántőkealapok - pontosabban az azokra épített cégek - jelentős részét.
A Válasz Online a nemzeti bank hatályos nyilvántartásaiból összeszedte, hogy pontosan hány magántőkealapot kezelnek mostanság a bejegyzett alapkezelők. Az adatokból az látszik, hogy a Covid-időszakban nagyon megszaporodtak az efféle titkos-bizalmas kasszák: számuk mára a hatvanat is meghaladja, s ebből 43-at egyértelműen a kormányközeli felsőelit kezel, de a Válasz Online szerint a többi sem esett messze a hatalomtól.
A cikk példaként Mészáros Lőrincet emeli ki, aki időközben annyi vállalatot gründolt, hogy immár három budapesti irodaházból (a Váci utcai MKB-bázisról, az Andrássy út 59.-ből és a Hermina út 17. alatti toronyépületből) kénytelen irányítani a birodalmat – s ezeknek néhány áttételen keresztül mind egy-egy magántőkealap a tulajdonosa. A most házasságra készülő üzletember az elmúlt időszakban a már unalomig ismert javakon felül például ásványvízüzemet, tévét, volt Simicska-társaságot, pulykafeldolgozót, eszéki fociklubot, a Kolosy téri piacot, szállodákat, nyugdíjasházat, tésztagyárat, a neves MészárSteak-hentesboltokat, Balaton-parti telkeket vagy a Marczibányi téri sportcentrumot kebelezett be.
A Válasz Online által összeszedett hatalomközeli alapkezelők összefonódásáról további részleteket itt talál.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb

Öngyilkos vásárlási spirálba kerültek a magyarok
Megkezdték a klasszikus gyarmatosítást az oroszok

A senki földjére küldik Magyarországot a franciák és az EU

Percek alatt szakadt be a forintárfolyam

Lakhatatlanná válhat az Alföld, Szegeden különösen nem lesz jó lakni

Visszahívás a szabadságról: rossz hír a munkavállalók számára

Hatályba lép pénteken a sok mobilost érintő, megújított rendelet
