Csaknem harmadával, 30 százalékkal, 187,26 milliárd forintra csökkent az A kategóriás tőzsdei társaságok első féléves profitja, amelynek továbbra is 96 százalékát a négy blue chip adta.
A jelentésüket közzétevő társaságok közül a várakozásoknak megfelelően a gyógyszergyártók képezték a húzóerőt. Az első hat hónapra vetítve az adóssággal nem, ám tekintélyes készpénzállománnyal rendelkező Egis nettó eredménye csaknem 70 százalékkal bővült éves összevetésben (a cég üzleti éve szeptemberben zárul), javulásával messze kiemelkedve a mezőnyből, míg a Richter 43 százalékkal emelkedő profitról számolhatott be. Tette ezt mindkét cég úgy, hogy a belföldi forgalom a gyógyszerkassza megnyirbálása és a kisebbik gyógyszercéget érzékenyebben érintő vaklicitek miatt érezhető csökkenést mutatott. A javulásban így − a gyenge bázis mellett − az export szempontjából kedvező gyengébb forint és a külpiacok, főleg az orosz bővülése játszott fontos szerepet.
A két negatív rekordernek a Zwack és az FHB bizonyult egyaránt 90 százalékot meghaladó profitcsökkenéssel. A csúsztatott üzleti éve miatt első hat hónapra kiigazított eredmények alapján az italgyártónál ez részben szezonális okokra vezethető vissza. Az FHB és a tavalyihoz képest több mint negyedével csökkenő féléves nyereségről beszámoló OTP esetében is komoly szerepet játszott az első negyedév profitlemorzsolódásában a végtörlesztés áthúzódó hatása, ami a január−júniusi időszakra is rányomta bélyegét. Az OTP ráadásul még az első három hónapban elszámolta a teljes idei évre jutó banki különadót, a kisebbik szektortárs ellenben negyedévente könyveli az aktuális részletet. Mindkét banknál gondot jelentett a nem fizető hitelek arányának bővülése, igaz, az OTP a második negyedévben a visszafogottabb céltartalékolással és egy egyszeri adókorrekciós tétel következtében számolt be az elemzői várakozásokat meghaladó profitról. Az A kategóriába újonnan belépő CIG Pannónia is nehezékként hatott az összesített eredmény értékében a maga csaknem 2,5 milliárdos féléves veszteségével.

Az árbevételt leszámítva szinte minden soron a várakozásoktól elmaradó eredménnyel előrukkoló Telekom is csak azért mutat éves összevetésben ötödével bővülő nyereséget, mivel a tavalyi első félévet lehúzta a macedón és montenegrói leányok korrupciós vizsgálata kapcsán az amerikai felügyelettel kötött megegyezés miatt képzett 11,5 milliárdos céltartalék. Idén viszont a második félévben már jelentkezik a szektorális különadón felüli mintegy 8 milliárd forintos telefonadó-kötelezettség is, amelynek durván negyedét fedezheti a hivatalosan nem a sáppal, hanem a romló gazdasági környezettel indokolt tarifaemelés.
A legnagyobb érvágást viszont a Mol éves összevetésben feleződő nyeresége jelentette. Míg az első negyedévben több egyszeri tétel − így egy angolai koncesszióhoz köthető bírság − is hozzájárult az akkor még 20 százalékos profitcsökkenéshez, utóbb a speciális tételek közrejátszásával gyakorlatilag nullszaldós, alig 700 millió forintos nettó eredményt felmutató negyedévvel sokkolta a piacot a legnagyobb magyar társaság. A rossz eredményben az alacsonyabb olajár miatt a készletátértékelés negatív hatását és a részben a szíriai érdekeltség kiesése folytán érezhetően csökkenő kitermelésit nem tudták ellensúlyozni a kedvező irányba elmozduló finomítói marzsok.
Az összképen érdemben a mezőny egyetlen hiányzója, az E-Star számai is csak ronthatnának. Bár az augusztus végén jelentő társaság a havi helyzetjelentések alapján 221 millió forintos EBITDA-t érhetett el, ám a pénzügyi soron a határidős sajátrészvény-állomány átértékelése és a kamatfizetések miatt szereplő tetemes mínusz miatt 450 millió forint körüli veszteséget szenvedhetett el.

Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb

Orbán Viktor elutasítja az olajembargós megkerülős cselt

Változás a bankszámláknál: ráfizethet, aki nem vált újra

Nyugdíjkorhatár-emelés: komoly veszélyekről hallgatnak Matolcsyék

Gyorsan áttekerte a kapcsolót Finnország, ahogy levágta őket a Gazprom

Irányt hirdetett az Európai Bizottság: ezt várják a magyar kormánytól

Zsákutca volt a jogállamisági tárgyalás az EU-val

Már meg is vannak a majomhimlő-betegség nyertesei

Nagy pofonba szaladt bele a világ globalista elitje
