Piaci kitekintés
A vegyes, ugyanakkor összességében mégis kedvező foglalkoztatottsági adatsor megemésztése után a kivárás jegyében, mérsékelt emelkedéssel zárult a csütörtöki nap a tengerentúlon; míg az európai börzék számára a tartósan alacsony kamatszintet előrevetítő Mario Draghi beszéd nyújtott támogatást.
A bankközin a csütörtöki kereskedés második fele a dollárerősödés jegyében telt: az EURUSD kurzusa közel hathetes mélypontra csúszott vissza, miután az EKB elnöke a tartósan laza monetáris kondíciók mellett a további kamatcsökkentés lehetőségét is meglebegtette.
Az EURUSD jegyzése az 1,32-es szintet letörve a 200-napos mozgó alá süllyedt, miután a délutáni Draghi beszéd mellett érkező, tengerentúli munkaerőpiaci adatközlések ismét a Fed QE-programjának lehetséges visszavágásával kapcsolatos várakozásokat hozták előtérbe, a pénteki Nonfarm Payrolls mutató közzététele előtt.
US
Emelkedéssel indult a csütörtöki kereskedés az Egyesült Államokban, majd a nagyszámú makroadat megemésztése után a tengerentúli indexek a zárás felé közeledve lefelé kanyarodtak, csupán minimális erősödéssel fejezve be a napot (Dow +0,04%; S&P500 +0,12%; Nasdaq +0,27%)
Vegyes, de összességében kedvezően alakultak a csütörtökön közzétett munkaerőpiaci adatok: az ADP beszámolója alapján augusztusban a várt 184ezer helyett 176 ezer fővel bővült a magánszektor foglalkoztatottsága; míg a heti munkanélküli segélykérelmek száma 9ezerrel 323ezer főre süllyedt, szemben a 330 ezres várakozásokkal.

Pozitív csalódást okozott a szolgáltatói ISM index: a várt csökkenés helyett 56 pontról 58,6 pontra ugrott a szolgáltatói beszerzési menedzserindex értéke augusztusban (várt 55,0), míg a mutató új megrendelési- és foglalkoztatottsági alindexei szintén kedvezőbben alakultak, ami mindenképpen jó hír az amerikai növekedési kilátásokkal összefüggésben.
Pénteken a piaci figyelem középpontjában a hivatalos amerikai munkaerőpiaci adatközlések állhatnak majd: az előzetes várakozások alapján a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma 180ezer fővel bővülhetett augusztus folyamán, míg a munkanélküliségi ráta vélhetően továbbra is 7,4%-on ragadhatott. A mai Payrolls mutató kiemelten piacmozgató hatású lehet, mivel a piacok az adattól további iránymutatást remélnek a Fed közelgő kamatdöntő ülése előtt; a QE-program tervezett visszavágásával kapcsolatban.
EU
A csütörtöki kereskedés első felében lefelé kanyarodó európai börzék végül emelkedéssel fejezték be a hét negyedik napját (Dax +0,28%; Cac +0,46%; FtseMib +0,52%; Ibex +0,40%)
Az előzetes várakozásoknak megfelelően sem a brit jegybank, sem az Európai Központi Bank nem változtatott a kamaton, így a befektetői fókusz ismét a délutáni, EKB-elnöki sajtótájékoztató felé fordult.
Mario Draghi kiemelte, hogy a kamat a jelenlegi -vagy alacsonyabb- szinteken maradhat majd a továbbiakban is, míg az elnöki kommentek szerint a gazdaságra leselkedő kockázatok továbbra is lefelé mutatnak. A jegybanki stáb által közzétett előrejelzések alapján a korábban vázolt 0,6%-os csökkenéssel szemben csupán 0,4%-os lehet az európai gazdaság visszaesése 2013-ban; míg az EKB a 2014-es évre vonatkozó GDP előrejelzését a júniusi 1,1%-ról 1,0%-ra vágta vissza. (a stáb az idei inflációs előrejelzéseit 1,4%-ról 1,5%-ra módosította.)
Az európai nyitás összefoglaló teljes szövege az alábbi linkre kattintva érhető el.
Ha részvényindexekkel vagy devizapárokkal kereskedne: esetleg további kérdése van; a jobb oldali mező kitöltését követően, a feliratkozásra kattintva munkatársaink felveszik önnel a kapcsolatot.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb
Németország borítja az uniós olajembargót, külön tiltást vezetnek be

Pletser Tamás: lassan oda jutunk, hogy az oroszoknak le kell kapcsolniuk az olajkitermelést

Oroszország nem képes azt a szimpátiát és stratégiai előnyt elérni, ami a győzelemhez kell

Megúszhatatlan a nyugdíjpofon: a megtakarítók gigantikus válság elé néznek

Lesújtó jelentés érkezett az orosz haderő katonai képességeiről
