Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
A Napi Gazdaság cikke
Hónapok relatív stabilitása után a dollár ismét határozottan elindult egy irányba, mégpedig lefelé. Az euró/dollár az elmúlt héten 1,49-ról újabb történelmi maximumra, 1,5250-re emelkedett, a dollár/jen pedig 107,7-ről 103-ra süllyedt, ami a legalacsonyabb szint 2005 januárja óta. A dollár gyengülése általános érvényű, az amerikai jegybank által számolt, a fejlett országokkal bonyolított külkereskedelem súlyait használó és a hetvenes évek eleje óta számolt effektív árfolyamindex alapján ugyanis az amerikai deviza soha nem volt még ilyen gyenge. A hosszú távú dollárgyengülési trend elejének számító időszak, 2002 januárja óta a deviza már 37 százalékot vesztett értékéből ugyanezen index alapján, a középtávú trend kiindulópontjaként vehető 2007 januárja óta pedig a leértékelődés mértéke 15 százalék.
Technikailag a dollár egyértelműen nincs jó formában. Egyrészt nyilván működik a "headline effektus": az 1,50-os euró/dollár szint áttörése olyan mértékű, a dollár számára negatív első oldalas újságcikkeket produkált, ami a szélesebb közönség dollárba vetett bizalmát is gyengítheti. A professzionális befektetők körében a konszenzus inkább a dollár erősödése felé hajlott 2008 elején, s ha ehhez tényleges dollárvételi pozíciók is társultak, akkor mostanában nem egy ilyen befektető könnyen beleütközhet stoploss (veszteségkorlátozó) limitjeibe. S akkor jöhetnek még a chartisták is, akik szeretik az olyan devizákat eladni, amelyek a negatív irányba kitörtek egy pár hónapja tartott, relatíve szűk kereskedési sávból.
A fundamentális képet az euró/dollár esetében továbbra is a relatív kamatvárakozások határozzák meg, s ezen a fronton a dollár helyzete tovább romlott az elmúlt héten. Az amerikai makroadatok egy viszonylag eseménytelenebb időszak után ismét kezdik sorozatban alulmúlni a várakozásokat. Az újonnan épült házak januári értékesítési adatai szerint a visszaesés üteme töretlen, a 2005 közepén elért csúcshoz képest most már majdnem 60 százalékkal lejjebb van az egy hónapban eladott új lakásingatlanok száma. Az ingatlanárak csökkenése egyre gyorsabb, a Case/Shiller index szerint egy évvel ezelőtti szintjéhez képest országosan már több mint 9 százalékot estek a lakóingatlanárak. (Alan Greenspan annak idején rendszeresen elmondta, hogy a lakásárak országos szintű esése szinte elképzelhetetlen, hiszen utoljára a harmincas évek gazdasági világválságában volt erre példa...) A problémák már régóta nem korlátozódnak az ingatlanpiacra, a heti munkanélküliségi adatok már olyan magas számokat produkálnak, mint (a Katrina-hurrikán kivételével) utoljára a 2001-es minirecesszió előtt. Az amerikai fogyasztó több sebből is vérzik, hiszen nem elég, hogy ingatlanvagyona értéke csökken, munkahelye és így jövedelmi kilátásai bizonytalanok, de még a benzin is drágul, és a nyersolaj árának 100 dollár fölötti szintre történő ugrása ennek folytatódását sejteti.
A Fed vezetői most már egyre kevésbé kerülgetik a forró kását, nyíltan beszélnek a további lassulás veszélyeiről. A múlt héten előbb Donald Kohn, a nyíltpiaci bizottság egyik legbefolyásosabb tagja, majd maga Ben Bernanke fejtette ki, hogy egyértelműen a növekedési kockázatok dominálnak, az inflációs veszélyt az egyre rosszabb inflációs számok ellenére mindkettejük kevésbé fontosnak minősítette. S ha valaki mindebből még nem fogta volna az üzenetet, akkor az általában a hétköznapi ember nyelvét használó Warren Buffett is kimondta, hogy minden józan számítás szerint az amerikai gazdaság recesszióban van.
Mindez kamatvárakozásokra lefordítva annyit jelent, hogy az év végére a piac 2 százalékos jegybanki alapkamatot vár, vagyis 100 bázispontos csökkentést a jelenlegi szinthez képest. A másik oldalon az eurózóna még viszonylag egészséges növekedési számokat produkál, az év végére 3,25 százalékpontos jegybanki kamattal kalkulál a konszenzus. Ha mindez így is lesz, érdekes helyzet áll elő: az amerikai kamatszint a svájci franké alá süllyedhet, márpedig tudjuk, hogy a japán jen mellett a svájci deviza a befektetők egyik kedvenc finanszírozó devizája. Nemsokára indulhatnak a carry-ügyletek, ahol a befektetők dollárhitelből vásárolnak mondjuk ausztrál dollárt - vagy akár magyar forintot?
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Nem ez az első hír arról, hogy a Fedex elektromos autókat rendszeresít, de most derült ki, hogy milyen ütemben tervezik lebonyolítani a váltást.