A pénteki kereskedésben leginkább a pénzügyi és bányaipari papírok rallyztak.
Az amerikai piacok is emelkedéssel indították a napot a vártnál jobb fogyasztói bizalmi indexnek köszönhetően.
Az európai piacok kemény hetet tudhatnak maguk mögött, főleg a közel-keleti illetve észak-afrikai események következtében fellépő befektetői bizonytalanság miatt. Jelenleg főleg Líbia került a figyelem középpontjába, már csak azért is, mert az országban kitermelt olajnak több mint 85 százalékát Európa vásárolja. Mivel a zavargások a kitermelésre is hatottak, a héten az olajárak 2,5 éves csúcsra emelkedtek.
A befektetői aggodalmakat végül az enyhítette, hogy Szaúd-Arábia vállalta, hogy a kieső exportmennyiséget a saját kitermeléseinek növelésével pótolja. Pénteken a nyersolaj ára a New York-i határidős kereskedelemben tartotta magát a hordónkénti 100 dollár alatti sávban.
A párizsi index emelkedését 5,5 százalékos drágulással a Cie de Saint-Gobain SA húzta. Európa legnagyobb építőanyag-szállítója beruházásainak növelését helyezte kilátásba 2011-re és a fő piacaira javuló kereskedelmi feltételeket jelzett előre.
A francia parkett legnagyobb vesztese az EADS volt, amely 0,5 százalékot esett, miután a riválisával, a Boeinggel szemben elvesztett egy amerikai multimilliárd dolláros állami tendert.
Frankfurtban a német mutatót a Deutsche Telekom 1,8 százalékos esése fogta vissza, miután a vállalat a vártnál nagyobb veszteségről jelentett a negyedik negyedévre.
A Volkswagen viszont 6 százalékkal drágult, miután a vállalat közölte, hogy a 2010-es nyeresége 960 millió euróról 6,84 milliárd euróra ugrott az előző évhez képest a kínai fogyasztásnak köszönhetően. Ráadásul előrejelzésében még további gyorsuló növekedésre is számít.
A londoni indexet főleg a bányaipari vállalatok húzták és a mutató annak ellenére zárt nyereséggel, hogy az LSE-n pár órán át szünetelt a kereskedés technikai problémák miatt.
Az indexet emellett a vártnál nagyobb brit gazdasági visszaesésről szóló jelentés is visszahúzta.
A vesztesek között a legnagyobbat a Lloyds Banking Group PLC bukta 4,5 százalékos eséssel.
Spanyolországban az ország legnagyobb telekom szolgáltatója, a Telefonica SA 1,6 százalékot emelkedett annak ellenére, hogy a vállalat 45 százalékos negyedik negyedéves veszteségről jelentett. Igaz, a cég latin-amerikai működése továbbra is felülteljesítő.
Az olasz FTSE MIB erős napot zárt 1,8 százalékos emelkedéssel, annak ellenére, hogy Európában Olaszországnak vannak a legszorosabb kapcsolatai Líbiával és értéktőzsdéit is jelentősen érintették a jelenlegi zavargások.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb
Németország borítja az uniós olajembargót, külön tiltást vezetnek be

Pletser Tamás: lassan oda jutunk, hogy az oroszoknak le kell kapcsolniuk az olajkitermelést

Megúszhatatlan a nyugdíjpofon: a megtakarítók gigantikus válság elé néznek

Oroszország nem képes azt a szimpátiát és stratégiai előnyt elérni, ami a győzelemhez kell

Lesújtó jelentés érkezett az orosz haderő katonai képességeiről
