Az elmúlt években sok befektetőben erősödtek a környezetvédelmi aggályok, ahogy a világ fokozza az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való átállást, míg a Covid-19 járvány miatt ismét előtérbe került az egészségügy és a szélesebb körű társadalmi egyenlőtlenségek problémája. A szélerőművektől kezdve a védőoltási programokig mindenre szívesen költenek pénzt, és a kötvények együttesen egyre nagyobb arányt képviselnek a teljes kibocsátási mennyiségen belül.
A Refinitiv adatai szerint a zöldkötvényeken, szociális kötvényeken és fenntarthatósági kötvényeken keresztül felvett kumulált hitelek összege az idei első negyedévben 264 milliárd dollár volt, ami rekordot jelent.
A zöldkötvényeknél, ahol a pénz egy környezetbarát projektet céloz meg, a legmagasabb, 130 milliárd dollár volt a kibocsátási mennyiség, ezt követte a szociális kötvények 91,3 milliárd dollárral, majd a fenntarthatósági kötvények 43 milliárd dollárral - derül ki a Reuters által közölt adatokból.
A szociális kötvények célja, hogy pénzt gyűjtsenek olyan projektekhez, amelyek pozitív társadalmi eredményeket hoznak, például az egészségügy javítását vagy megfizethető lakhatás biztosítását finanszírozzák belőle. A fenntarthatósági kötvények a zöld és a szociális kötvények keverékei.
"A fenntarthatóságra irányuló egyre nagyobb politikai, szabályozási és társadalmi figyelem, különösen a fejlett piacokon, azt jelenti, hogy véleményünk szerint a fenntartható eszközök felé való elmozdulás erőteljesnek tűnik" - mondta Wei Li, a BlackRock befektetési intézet globális stratégája. (A cég egyébként 9000 milliárd dolláros kezelt vagyonával új rekordot ért el.)
Az ügyfelek egyre inkább megkövetelték, hogy a pénzkezelőik vegyék figyelembe a környezetvédelmi és társadalmi kérdéseket, olyan termékeket kerestek, amelyek megpróbálják befolyásolni a kibocsátók viselkedését - és hajlandók voltak fizetni ezért a kiváltságért.
A legnagyobb kibocsátás a negyedév során az olaszországi 8,5 milliárd eurós volt, amelyre összesen 80 milliárd eurós kereslet mutatkozott. A következő legnagyobb kibocsátó Franciaország volt 7 milliárd eurós tételével. A legnagyobb vállalati kibocsátást az Ardagh Metal Packaging hajtotta végre, amely 2,8 milliárd dollárt gyűjtött be.
Az első negyedév során 304 zöld kötvényt bocsátottak ki, szemben a 2020-as év utolsó három hónapjában bevezetett 212-vel, ami akkor rekordnak számított. A szociális kötvények száma 48-ról 51-re emelkedett, míg a fenntarthatósági kötvények száma 35-ről 58-ra ugrott. A kibocsátók piacra jutását segítő banki versenyben az amerikai hitelező, a JPMorgan állt az élen, amely csak zöldkötvények révén 9,84 milliárd dollárt segített bevonni, őt követte a BNP Paribas 8,67 milliárd dollárral és a Citi 7,14 milliárd dollárral.
A szociális kötvénykibocsátás terén a francia BNP végzett az élen 7,32 milliárd dollárral, majd a Societe Generale következett 6,77 milliárd dollárral és a brit Barclays 6,74 milliárd dollárral.
A fenntarthatósági kötvények esetében eközben az első három helyet az amerikai hitelezők szerezték meg, élükön a Citi 3,68 milliárd dollárral, a Bank of America 3,66 milliárd dollárral és a Goldman Sachs 3,52 milliárd dollárral.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb
Bejött az ukránok bábozása

Kerti kutak: szigorú szabályokra, fontos paraméterekre kell figyelni

Fájdalmas hírt közölt a Xiaomi mobilcég

Sajátos kivándorlás indulhat Németországból

Megváltozik a pénteki munkarend

Hiába indult meg minden mozdítható tanker dízellel Európába, Magyarországnak nem juthat a szállítmányból

Akkugyártó nagyhatalom lesz Magyarország, de nagy árat fizetünk érte

Jelentősen drágulhat a kötelező biztosítás díja
