Már csak jövőre lesznek Magyarországon valóban eldobható palackok, mivel 2024. január 1-től az italos pet-palackokat kötelezően vissza kell majd váltani. Legalábbis ez derül ki abból a levélből, amit Palkovics László technológiai miniszter válaszként a Greenpecenek küldött.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA Greenpeace reprezentatív felmérése szerint a válaszadók kétharmada az augusztus elején kihirdetett tűzifarendeletet elutasítja. A zöldszervezet arra is felhívta a figyelmet, hogy a tarvágást tiltó miniszteri utasítás nem vonatkozik magánerdőkre és a vízügy által kezelt erdőkre sem.
Szerző(k): Koncsek RitaNem csak a legnagyobb élelmiszer üzletláncok együttműködése nélkülözhetetlen, de kormányzati szabályozásokra is szükség van, hogy csökkenhessen a műanyag hulladék mennyisége, derül ki a Greenpeace nemrégiben közzétett, élelmiszerüzleteknek szóló magyar nyelvű, szakmai ajánlásokat tartalmazó kiadványából.
Szerző(k): Bodnár BarnaA szlovák és a magyar hatóságok ugyan hónapokig elkenték a Sajó folyó nehézfém mérgezésének ügyét, a május végén vett üledékminták azonban egyértelműen azt bizonyítják, hogy nem csak Szlovákiában van környezetvédelmi tennivaló.
Szerző(k): Szabó M. IstvánMiközben a médiában több mint egy éve mást se igen találni a Hambach-i területrendezési elképzelésekkel kapcsolatban, minthogy a külszíni bányák helyét az RWE hamarosan napelemparkos-energiatárolós felületekké alakítja át, a jelenlegi pillanatfelvételek teljesen más képet mutatnak.
Szerző(k): Szabó M. IstvánNyílt levélben kéri a Levegő Munkacsoport, a Greenpeace Magyarország, a Járókelő Egyesület, az EcosystemEvaluation, az Ökotárs Alapítvány, a Nők a Balatonért Egyesület, az Újlipótváros Szuperblokk, a Védegylet és a Velo Budapest a budapesti önkormányzatokat a kőolajfelhasználás csökkentésének elősegítésére.
Szerző(k): Szabó M. IstvánHamis érvekre hivatkozva vétózná meg a kormány az uniós orosz energiaembargót, csak hogy a Mol nyereségét ne veszélyeztesse semmi, amit az olcsó orosz olajon zsebel be - véli a Greenpeace Magyarország. A Mol-csoport ma megjelent első negyedéves pénzügyi jelentéséből kiderül, hogy 38 százalékkal növekedett a profitja (271 milliárd forintra) 2021 első három hónapjához képest. A magyar kormány gazdasági szempontokra hivatkozva akar vétózni, pedig Brüsszel 2024-ig haladékot is adna Magyarországnak az átállásra. A Greenpeace szerint morálisan vállalhatatlan a lépés, és klímavédelmi szempontból is a takarékosság lenne az egyetlen út előre.
Szerző(k): Domokos ErikaA magyar lakosság több mint háromnegyede véli úgy, hogy nekünk, magunknak kellene inkább megtermelnünk az energiaszükségletünket, és nem szabadna más országoktól, főként az orosz földgáztól függnünk – ez derül ki abból a friss közvéleménykutatásból, amelyet a Greenpeace megbízásából készített a Policy Solutions elemző intézet és a ZRI Závech Research március utolsó hetében.
Szerző(k): Szabó M. IstvánHa lakossági fogyasztóként nem is, áttételesen azért tavaly nyár óta érezhető, a hírekből pedig látható, olvasható, hogy a földgáz ára drámai mértékben megemelkedett. A most már sürgősen kezelendő problémát az jelenti, hogy ebből az energiaforrásból sokat is fogyasztunk. Ez amellett, hogy sokba kerül, a nagy mennyiségű károsanyag-kibocsátás miatt borzasztóan káros is a környezetre. Azt, hogy a gáz-e az új szén, és hogy az EU lemondhat-e az orosz gázról, a Napi.hu videós podcastjának mai vendégétől, Perger Andrástól, a Greenpeace klíma-, és energetikai projektvezetőjétől is megkérdeztük.
Szerző(k): Szabó M. István