A tagállami kormányoknak még hivatalosan jóvá kell hagyniuk az előterjesztést, de a Népszava információi szerint támogatni fogják a javaslatot. Az eljárás 2018. szeptemberében kezdődött, miután az Európai Parlament (EP) elfogadta a magyarországi jogsértéseket részletesen felsoroló Sargentini-jelentést.

Az Európa-ügyi miniszterek azóta több-kevesebb rendszerességgel napirendre tűzik a határozatban foglaltakról szóló vitát véleménycsere vagy hosszabb és a témák alaposabb megtárgyalására alkalmas meghallgatás formájában.

A következő lépés konkrét ajánlások megfogalmazása lenne az Orbán-kormány számára, amit a napokban a soros elnökségnek címzett levélben sürgettek az EP illetékes képviselői.

A Sargentini-jelentés tavaly aktualizált változatában a parlament megállapította, hogy Magyarország már nem demokrácia, hanem a választási autokrácia hibrid rezsimje – jegyzi meg a lap. 

A hetes cikkelyes folyamat független a közösségi pénzügyi alapok egy részének felfüggesztését eredményező jogállamisági eljárástól. Célja annak megállapítása, hogy Magyarországon súlyosan sérülnek-e az Európai Unió alapértékei, végső esetben a szavazati jog megvonásával végződhet.