A tó vízszintje az elmúlt napokban folyamatosan emelkedett, átlagosan elérve a 127 centimétert, a siófoki vízmércénél pedig a 129-130 centimétert.
A magasan tartott vízszint vitákat gerjesztett az érintett önkormányzatok körében, mivel a déli part több mélyen fekvő településen az elöntéstől tartanak egy erősebb északi szél esetén, miközben a turizmus szereplői a minél magasabban tartott vízszintben érdekeltek.
Bóka István, a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke a testület pénteki ülését követően az MTI-nek azt mondta: a cél az, hogy a települések veszélyeztetése nélkül minél több víztömeg maradhasson a tóban. Ezt követően nem sokkal az MTI értesülése szerint megnyitották a Sió-zsilipet.
Lombár Gábor, az egyik legmélyebben fekvő tóparti település, Balatonfenyves polgármestere pénteken arról számolt be az MTI-nek, hogy eddig nem okozott jelentős gondot számukra a tó magas vízállása, de már megjelent a víz néhány part közeli ingatlan kertjében. Ha erősebb északi szél kerekedik, a település egyik utcájában 50-150 ingatlant is elönthet a víz jelezte. A településen a befolyók és több ingatlan is a hajdani vízszintmaximum szerint épültek, ami akkoriban 100 centiméter volt. A a tó vízszintjét magasabban lehetne tartani, amennyiben megteremtik ennek a feltételeit, ám ez évek óta nem történt meg.
Horváth Ákos, a siófoki obszervatórium meteorológusa szerint a jövő héten keddtől a Balatonnál az eddigi csendes időjárást várhatóan erősödő északi-északnyugati szél váltja fel. A legerősebb széllökések elérhetik a viharos fokozatot, ami 60-70 kilométerórás sebességet jelent, és ez a szeles idő egy-két napig is eltarthat.
Legolvasottabb

Nők 40 és korhatáremelés: jó-e, ahogy a nyugdíjakhoz nyúlnának Matolcsyék?

Felrobbant a használt lakások piaca

A lengyelek Norvégiának is keményen üzentek az energiaszállítások miatt

Az Aldi 300 informatikust vesz fel, otthonról is végezhető a munka

Újabb 20 milliárd forint hitelt vett fel ma a magyar állam, ennyibe került

Kikerülhetők lennének a hazai kórházi várólisták, mégis kevesen élnek a lehetőséggel

Orbán Viktor: háborús veszélyhelyzetet rendel el a kormány

Itt a vége: a finn atomerőmű építésnek még az engedélykérelmét is visszavonták
