Az idei év a KSH adatai szerint mintegy 150 ezer forintos átlagnyugdíjjal indult, ami Budapesten 185,4 ezer, Szabolcsban viszont mindössze 128,4 ezer forintos ellátást takar. Minél nagyobb az inflációs emelés, annál nagyobb a különbség abban, hogy az idősek havonta mennyiből gazdálkodhatnak az ország különböző területein - írja Énpénzem.hu.

Az idei két drágulás miatti, már végrehajtott nyugdíjemelés (ez összesen 8,9 százalékot tesz ki) után a budapesti és a szabolcsi átlagnyugdíjas közötti különbség még a korábbinál is nagyobbra nőtt. Utóbbi most 57 ezer forint helyett már 62 ezer forinttal kevesebből élhet havonta, mint fővárosi társa.

Ez az eltérés persze nem csak regionális. A különböző juttatási sávok között is egyre nagyobb a különbözet. A KSH statisztikája szerint több mint félmillió nyugdíjas tengődik saját jogon 100 ezer forint alatti ellátáson. Majdnem kétharmaduk nő. A legidősebbek szenvedhetik meg leginkább az egyre nagyobb leszakadást.

Nyílik az olló

A legtöbben (ez körülbelül egymillió embert jelent) a 100-160 ezer forintos juttatási sávba tartoztak az év elején, miközben havonta 260 ezer forintnál többet nagyjából tízből egy nyugdíjas kapott.

A 4,5 százalékos újabb emelést is figyelembe véve a 300 ezer forint feletti nyugdíjasok juttatása az idén kétszeresével nő, mint az átlagnyugdíjat kapóké. A szabolcsi átlag és a 300 ezer forintnyi nyugdíj közötti eltérés az idén 171,6 ezer forintról 195,3 ezer forintra emelkedett. Az év elején 100 ezer és 300 ezer forinttal induló nyugdíjak több mint 10 százalékkal kerülnek novembertől egymástól messzebb.