Több mint 50 ezren várakoznak valamilyen műtétre Magyarországon, míg 2019-ben, a pandémia előtti évben ez a szám éppen csak elérte a 25 ezret. Egy jogszabálytervezet szerint a jövőben a várólisták átalakításával megszabják azt is, hogy egy-egy ellátási formában hány beteget kell megműtenie az adott egészségügyi intézménynek. A műtétek elvégzését gazdaságosabbá is tennék a jövőben, így a várólista-csökkentő ellátásokért eddig utalt 130 százalékos finanszírozást 150 százalékra emelnék.

Az egészségügyi kormányzat könyvelési, adminisztratív, valamint motivációs eszközökkel kívánja kurtítani a várólistákat, ez derül ki abból a javaslatból, ami hamarosan a kormány asztalára kerülhet - írja a Népszava.

Ha a javaslatot elfogadja a kabinet, akkor eleve csak azok kerülnek várólistára, akiknek 60 napnál többet kell várni az ellátásra. Azok sem szerepelnek majd a várólistán akik az első lehetséges műtéti időpontnál későbbit kérnek – mondjuk azért, mert konkrét orvosra várnak vagy családi programjuk van. Ők egy úgynevezett előjegyzési listára kerülnek.

Azokat is az előjegyzési listára sorolják vissza, akik a tervezett műtétjükre – megfelelő kimentési ok nélkül – nem érkeznek meg.

Továbbá kikerülnek a várólistáról azok is, akiknél a műtét már nem használna, mert például annyit romlott az állapotuk.

Ez a két csoport gyakorlatilag parkolópályára kerül. Ők később – orvosilag indokolt esetben – kérhetik felvételüket az előjegyzési listára.

A kórházak feladatul kapják a műtétek tempóban történő elvégzését. Ehhez a jövőben meghatároznák, hogy egy-egy ellátási formában hány beteget kell műtenie az adott intézménynek. Ha nem teljesítenék a minimálisan a beavatkozások elvárt mennyiségét, akkor a biztosító megszüntetheti az adott tevékenység finanszírozását. Ennek következtében felfüggeszthetik a működésüket is - írja a napilap.