Magyarország a világ első olyan adójának bevezetésére készül, amelyet az internet használata után vetnének ki - tudósítja az üzleti világot a legújabb hazai kezdeményezésről a Financial Times (FT). Ez a legújabb példája annak az unortodox gazdaságpolitikának, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök és pártja, az országban egyre dominánsabb szerepet játszó Fidesz követett az elmúlt években.

A terv eredeti formájában 150 forintot (62 dollárcent) adót vetettek volna ki minden gigabájt adatforgalom után. A kormány indoklása szerint az internetszolgáltatók által fizetendő közteher a telefonhívásokra és az sms-ekre kivetett adó logikus folytatása, miután ezek jelentős része átterelődik a telefonhálózatokról a világhálóra.

Nem kéne!

Neeli Kroes, a leköszönő Európai Bizottság digitális kommunikációért felelős biztosa az FT megkeresésére azt mondta, hogy az adó bevezetése káros hatással lesz a magyar gazdaságra. Az egységes internetadó bevezetése nem okos ötlet. Növelni fogja az internet-hozzáférés árát a fogyasztók számára - fejtegette, megjegyezve, hogy Magyarország az internethasználat, a széles sávú távközlési kapcsolatok kiépítése és a digitális rendszerek szabályozása is terén elmarad az EU átlagától.

Ez nem fog segíteni! - foglalta össze véleményét a Neeli Kroes. Vele érthetnek egye az adó ellenzői, akik néhány óra alatt 6000 támogatót gyűjtöttek frissen létrehozott Facebook-oldalukkon - derült ki az FT tudósításából.

A kormányszóvivő szerint a bírálók hisztériát keltenek. A parlament egyébként is korlátozni fogja az egyes szolgáltatók által fizetendő adó nagyságát. Emellett elutasította azt a figyelmeztetést is, amely szerint az internethasználat megterhelése ártani fog a digitális gazdaságnak. Ugyanezt hallottuk a távközlési adó bevezetésekor, ám nem igazolódtak a negatív várakozások - fejtegette.

Ahogy megszoktuk

Az internetadó a legutóbbi az Orbán-kormány sok vitát kavaró unortodox adóinak és a pénzügyi büntetőintézkedéseinek sorában. A budapesti vezetés az elmúlt években ezekkel igyekezett helyre állítani a költségvetés egyensúlyát és megleckéztetni ellenfeleit - vélik az adó bírálói. Néhány hónapja a kormány rákényszerítette a bankokat, hogy kompenzálják ügyfeleiket a devizahitelek "inkorrekt" feltételeiért.

Ez a lépés csak követte a pénzintézetekre 2010-ben kivetett, példa nélküli nagyságú különadót és a tranzakciós adót. Két hónapja lépett érvénybe a reklámadó, amelyet sokan a médiacenzúra eszközének tartanak.

Brüsszel újra és újra megütközött a Fidesz-kormánnyal az unortodox intézkedések miatt. Kroes biztos asszony a reklámadót az élénk vita elfojtására tett kísérletnek és a magyar demokrácia elleni támadásnak minősítette.