Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
A bizalmi indexek 2006. évi értéke és tendenciája a kiigazító intézkedések hatására viszonylag magas szintről fokozatosan csökkent, a múlt évi mélypontot követően a nagyvállalatok bizalma javult. A világgazdaság 2007. évi dinamikus fejlődését jórészt a feltörekvő országok teljesítménynövekedése biztosítja, a legfrissebb makrogazdasági adatok jövőre viszonylag kedvező európai konjunktúrát és fokozódó világgazdasági bizonytalanságot jeleznek.
A magyarországi nagyvállalatok 2008 első felére mind a nemzetgazdaságban, mind a saját gazdálkodásukban kedvezőbb feltételekkel és fokozatos javulással számolnak. A vélemények mindkét területen az előző havinál kedvezőbbek. A nemzetgazdaság rövid távú fejlődési esélyeit latolgató novemberi prognózis a pénzügyi egyensúly kedvező alakulásán, a kiigazító intézkedések eredményein alapul. A nagyvállalatok saját gazdálkodásuk javuló lehetőségeit a külkereskedelmi folyamatok tartós és kedvező tendenciáira alapozzák.
A TOP-100 nagyvállalatok a hazai gazdaság rövid távú fejlődési esélyeit kevésbé kritikusan értékelik. Fél éven belül javuló lehetőségekkel számol a cégek 27 százaléka, változatlannal 55 százalékuk. A pesszimista várakozások aránya megegyezik az előző havi értékkel.
Saját vállalkozásuk fél éven belüli teljesítményének előrejelzése optimistább az októberinél. A működési feltételek javulásában bizakodó cégek aránya majdnem tíz százalékkal bővült, a jelenlegi lehetőségek rosszabbodását a nagyvállalatok 14 százaléka vélelmezi. Emellett jelentős, mintegy 30 százalék a helyzetük stabilitását vélelmező cégek aránya.
2008 első felében a TOP-100 vállalatok működési feltételrendszerének a belső kereslethez köthető elemei mérsékelt ütemben fognak csak javulni. A makrogazdaság reálfolyamatai a kiigazító intézkedések következményeként veszítettek korábbi dinamizmusukból. A beruházások és a lakossági fogyasztás lassú bővülésével, valamint a bázishatás következményeként jövőre a hazai gazdaság szerény élénkülésével számolunk.
Novemberben a nagyvállalatok 14 százaléka a beszerzési feltételek javulását, 57 százalékuk a korábbi viszonyok fennmaradását feltételezi. Rövid távon a belföldi kereslet élénkülését a cégek 23 százaléka, változatlanságát kétharmaduk prognosztizálja. A belföldi kereslet további szűkülését 13 százalékuk jelezte. A munkaerő piac legutóbbi vállalati felmérésekor stabilitásban bízott a cégek háromnegyede, a munkaerő kínálat bővülését 14 százalékuk remélte. A beindított reformintézkedések hatásait mérlegelve rövid távon a makrogazdasági környezet kiszámíthatóságának gyengülését jelzi a nagyvállalatok 14 százaléka, a bizonytalansági tényezők csökkenését 38 százalékuk várja.
Októberben a hazai infláció az elemzői várakozásokat meghaladóan 6,7 százalékkal növekedett. A korábban csökkenő tendenciát jelző fordulat alapvetően az élelmiszerek drágulása miatt elmaradt. A nagyvállalatok szerint a fogyasztói árak átlagos emelkedése idén 6,4 százalék lesz, ez több mint egy százalékkal elmarad a szakértői várakozásoktól. A decemberi hónapra vonatkozó nagyvállalati inflációs prognózis 6,7 százalék, október óta nem változott. Novemberben az értékesítési árak éves változásáról szóló előrejelzés fél százalékpontos emelkedés után 3,3 százalék lett.
Már szemmel is látható mennyiségű kompozitot (szálerősítésű műanyagot) használnak az autókban, és most nem a szénszálas dekorbetétekre kell gondolni, hanem a prolipropilén és üvegszál...