Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
Az első felülvizsgálati időpont március 4-én volt, ám a Moody's akkor nem jelentett be módosítást. A Moody's idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország a jövő pénteki időpont után november 4-én szerepel ismét.
A három nagy nemzetközi hitelminősítő közül a Moody's három, a Fitch Ratings és a Standard & Poor's két-két időpontot jelölt ki a magyar besorolások idei vizsgálatára.
A Fitch már lépett
A Fitch Ratings május 20-án - a három cég közül elsőként - visszaemelte a befektetési ajánlású osztályzati sávba Magyarországot, a devizában kibocsátott hosszú lejáratú szuverén magyar adósságállomány osztályzatát az addigi "BB plusz"-ról egy fokozattal "BBB mínusz"-ra javítva. Az új osztályzat a befektetésre ajánlott kategória alapszintje.
A Fitch a döntést mindenekelőtt azzal a véleményével indokolta, hogy a magyar folyómérleg-egyenlegek magas többlete, az Európai Unióból érkező jelentős értékű folyósítások, a bankrendszer külső mérlegalkalmazkodási folyamata, az önfinanszírozási program és a devizaalapú ingatlanhitelek átváltása nyomán komoly mértékben javult Magyarország külső fizetési helyzete, és enyhült a magyar gazdaság sérülékenysége.
A Standard & Poor's és a Moody's Investors Service egyelőre a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó - "BB plusz", illetve "Ba1" - besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságot, de a Moody's magyar osztályzatának kilátása tavaly november óta felminősítés lehetőségére utaló pozitív.
A Moody's a múlt héten pozitívra javította a magyar bankrendszer kilátását a tavaly július óta érvényben tartott stabilról, azzal indokolva a lépést, hogy a javuló magyarországi működési környezet valószínűleg jót tesz a bankok eszközminőségének és tőkehelyzetének, és a szektor ismét nyereségessé válhat. Az elemzésben kiemelték azt is, hogy a bankokkal szembeni kormányzati politika módosulása várhatóan szintén javítja a pénzügyi alapmutatókat és a bankok növekedési kapacitását.
A cég szerint a devizaalapú hitelek tavalyi átváltása jelentős eszközminőségi kockázatokat távolított el a rendszerből, kivédve a forint esetleges leértékelődésének potenciális hatásait.
Londoni elemzők őszre várják a változást
Egybehangzó londoni elemzői előrejelzések szerint a Fitch Ratings után az idén várhatóan a Moody's is visszaemeli a magyar államadós-osztályzatot a befektetési ajánlású kategóriába, bár egyes citybeli vélemények szerint nem biztos, hogy ez már pénteken megtörténik, mivel a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban az osztályzati kilátások feloldási futamideje átlagosan 12-18 hónap, és a Moody's csak novemberben javította pozitívra a magyar szuverén osztályzat kilátását.
A Morgan Stanley elemzői hétvégi esélylatolgatásukban emellett annak a véleményüknek is hangot adtak, hogy a jövő évi államháztartási hiánycél lazább költségvetési alapállást jelez. Valószínűnek nevezték, hogy a Moody's a felminősítés előtt szeretné látni, hogyan teljesít a magyar gazdaság a brit EU-tagságról rendezett népszavazás utáni globális piaci sokk közepette.
Mindezek alapján a Morgan Stanley inkább a novemberi felülvizsgálati időpontra valószínűsíti, hogy a Moody's visszaemeli a magyar államadós-besorolást a befektetési ajánlású kategóriába.
Ha a Moody's is felminősíti Magyarországot, azzal a magyar szuverén befektetési termékek potenciális vásárlói köre is bővülhet, számos intézményi befektető szabályzata ugyanis kizárólag befektetési ajánlású papírok tartását engedélyezi.
2019 telén járunk. Bent meleg, kint hideg, elég erősen körülvesz már minket a délutáni sötétség, és még mindig nem múlt el az ebéd utáni kajakóma. Csörög a telefonom, 17:55 van...