A Napi Gazdaság keddi számának cikke

Miközben rohamosan közeledik május 1-je, az új egészségügyi struktúra indulása, legalább ilyen gyors ütemben szaporodnak a megválaszolatlan kérdések is. Hivatalos válaszok azonban több kérdésre − mint például: hol és milyen szintű ellátásra jogosult a tb-járulékot fizető állampolgár, mit tartalmaz az igénybe vehető szolgáltatáscsomag, mely intézmények mely osztályai szűnnek meg, "alakulnak át", és főleg hogy  mi lesz a sorsa az eddig ezeken az osztályokon kezelt betegeknek − nincsenek.

Nem készült el az a rendelet sem, amelyik ezt szabályozná. Félinformációk, önkormányzati bejelentések persze akadnak szép számmal, de arról még nem szólt a fáma, hogy az eltűnő kapacitással eddig gyógyított betegek hova fordulhatnak, milyen kompenzációt kínál a rendszer számukra, s mit is jelent a valóságban a térségi szinten szervezett egészségügyi ellátás.

Az ukázt már kiadták

Úgy tudjuk, a kórházigazgatók már megkapták az ukázt az átalakításhoz, s ebből ki is szivárgott néhány abszurditás. Ilyen, hogy a siófoki kardiológia sürgősségi ellátását az onnan kétórás autóútra lévő Pécsre delegálták a 25 perc alatt elérhető Székesfehérvár helyett. A betegutakat szabályozó matematikai képlet leírásához persze elsősorban azt kellene tudni, melyik intézmény melyik osztályát zárják be, alakítják át, innen kiindulva pedig már indulhatnának a számítások, csakhogy épp az alap tűnik egyre repedezettebbnek.

Betegeket, orvosokat és működtetési pénzeket kellene átcsoportosítani az induláshoz, de az ehhez szükséges és a valójában rendelkezésre álló idő között egyre nagyobb a különbség. Ráadásul a megígért orvosbéremeléshez szükséges megtakarítás a hatékonyság javításából nem jöhet össze − állítják forrásaink −, csakis a kapacitások szűkítéséből.

A körvonalazódó jelek és további kérdések

Persze ennek is megvannak a jelei: az újpesti Árpád traumatológiai osztályának tervezett bezárása, amellyel úgy tűnik el 100 ágy a budapesti traumatológiai ellátásból, hogy a baleseti ellátáshoz hasonló sürgősségi sebészeti beavatkozások helyzete ma is kritikus Budapesten. Hétvégenként elvileg 100 ágyat igénylő nagyságú a sürgősségi műtéti igény, de valóságosan csak 60-80 ágynyi kapacitás áll rendelkezésre.

A nyitott kérdések listája a minap azzal szaporodott, hogy a bejelentett orvosbéremelésből vajon hogyan részesülnek "visszamenőleg" azok az orvosok és szakdolgozók, akik a tervezetten átalakuló, megszűnő osztályokon dolgoznak, és ezek megszűnésével nem találnak gyorsan újabb közalkalmazotti állást maguknak.