Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
A Napi Gazdaság szerdai számának cikke
Az államtitkársággal való mai egyeztetésre többféle alternatívával is készülnek a szakmai érdekvédelmi szervezetek − közölte lapunkkal Rácz Jenő. A legegyszerűbb és legegyértelműbb, ha a határozat 1.2-es pontjába, a felsőoktatási intézmények mentessége mellé az egészségügyi ágazat is bekerül, vagy ha ez nem lehetséges, akkor a január végi határidőt kellene kitolni legalább 2014 végéig. Ezzel időt kap az ágazat a megoldás kidolgozására. Legvégső esetben az egyedi mentességet kell kezelhető formába hozni − hangsúlyozta Rácz.
Az orvosok kötelező nyugdíjazásáról szóló kormányhatározatot vissza kell vonni, ellenkező esetben egyszerűen nincs tovább, nem biztosítható az ellátás − fogalmazott a Napi Gazdaság kérdésére Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Véleménye szerint a számokkal való bűvészkedés helyett tisztában kell lenni azzal, hogy ezzel a lépéssel kétszer annyi orvos tűnne el a rendszerből, mint amennyien az EU-csatlakozás óta összesen külföldön vállaltak munkát. Nagy, vidéki kórházak osztályai maradhatnak vezetők nélkül, az osztályvezető főorvosok száma kétharmadára csökkenhet, az aktív ellátás mellett a szakmai vezetésben és az utánpótlás oktatásában is betölthetetlen űr keletkezik. Ennek tudatában felelős döntéshozó egyszerűen nem tehet ilyet − hangsúlyozta a MOK elnöke.
A legmodernebb endoszkópok segítenek felismerni a rosszindulatú elváltozásokat, így időben diagnosztizálható és jó eséllyel...
Habár a Citroën DS19 formájában és megoldásaiban is korszakos autó volt, a szintén kiemelkedő ára miatt szükség volt belőle egy olcsóbb verzióra. Ez volt az ID19, amibe a drágább...
labandy, 2013.01.09 14:54
Modern egészségügy? A veszprémiek megcsinálták
1 komment|
Megjelent: 2013.01.08. 12:50|
Frissült: 2013.01.09. 13:33
A veszprémi példa jól modellezi, hogyan lehetne közös, országos betegadatbázist kialakítani.
Míg világszerte rohamtempóban fejlődik az egészségtudomány, és a gyógyítás napról napra hatékonyabb módszereket alkalmaz, addig idehaza a kórházakban gyakran még a legalapvetőbb napi működés finanszírozása is gondot okoz. A Veszprémi Megyei Kórház és az Invitel együttműködése viszont jó példa arra, hogy az egészségügyi intézmények fejlesztése nem kizárólag pénzkérdés.
A diagnózis
A legtöbb egészségügyi intézmény informatikai hálózata szigetszerűen, ?befelé fordulva" működik. Emiatt a betegadatok többnyire csak az adott intézményen belül érhetőek el. Nincs egységes országos betegadat-kezelési rendszer sem, és ezzel például a betegutak követése, optimalizálása sem megoldott. További gond, hogy sokszor még a kórházakon belül, a területileg máshol működő osztályok rendszerei között is hiányzik az ?átjárhatóság".
A megoldás
?Az Invitellel közös beruházásban olyan üzleti IT- és felhőalapú megoldásokat vezettünk be, amelyek felgyorsították az adminisztrációt, illetve hatékonyabbá és olcsóbbá tették a gyógyítást. Például központilag tárolhatóak és bárhonnan hozzáférhetőek a betegadatok, ezzel a leleteket akár éjszaka otthonról is meg tudják nézni a röntgenorvosok" ? összegezte Szántó Tamás radiológus, osztályvezető főorvos és Sas Tibor informatikai és kontrolling osztályvezető az InnoMax Klubban. A veszprémi kórház tavalyi fejlesztésének két országos újdonsága is van. Az egyik az adatok külső elhelyezése, és a rendszer külső szolgáltatóval történő működtetése, a másik pedig az adatbázis rugalmas megoszthatósága, valamint a távoli hozzáférés biztosítása.
Szántó Tamás főorvos nem éppen szokványos módon nemcsak gyógyítóként, hanem rendszergazdaként is dolgozik. Elsősorban a röntgenben lévő eszközök, hardverek felügyeletét látja el. ?Azon, hogy a magyar egészségügy és a radiológia folyamatosan veszít orvosokat, úgy tudunk segíteni, ha centralizáljuk a szakembereket, és minden technikai segítséget megadunk számukra. Elsősorban a megyei feladatok ellátását céloztuk meg, de megyén kívül is tudunk segíteni. A tapasztalatainkat a többi szakmának is szeretnénk átadni, azzal együtt, hogy tudjuk, kevés olyan orvosi terület van, ahol nem kell a helyszínen lenni. De még ebben az esetben is hatalmas segítséget jelenthet az információ gyors megosztása és a konzultáció" ? fejtette ki a főorvos.
Hallgassa meg a teljes beszélgetést! A riporter Lakatos László. Az interjú hossza: 5 perc
A veszprémi fejlesztés további részleteiről hamarosan olvashatnak cikkünk folytatásában.
E-egészségügy az InnoMax Díjon is
Az Invitel tavaly novemberben negyedjére hirdette meg az InnoMax Díjat, amelyben üzleti innovációkkal és fejlesztésekkel pályázhatnak a vállalatok.
A jelentkezési határidő: 2013. február 25.
További részletek a www.invitel.hu/innomax oldalon.
Az innovációs díjra a kezdetekben még elsősorban a technológiai cégek neveztek, de a tavalyi lista is jól mutatja, hogy most már rendkívül színes a felhozatal. Így például termelési, logisztikai, pénzügyi, HR-pályázatok is szép számban érkeztek. Sőt, ahogy arról korábban beszámoltunk, több e-egészségügyi fejlesztés is indult a megmérettetésen.
Üzleti tippek
Kövessen minket a Facebookon is!
Forrás: FN24
Cimkék: egészségügy, kórház, veszprém, orvos, beteg, informatika, lelet
1 komment
FaceBook
Vedd fel a Startlapra!