A tavalyi termés mintegy 1000 tonnával jobb lett, mint a 2014-es igen tragikus méretű méztermelésünk. De ami ennél is fontosabb, hogy nagyon komoly exportorientált ágazatról beszélünk, és a nemzetközi piaci helyzet miatt jelentősen csökkennek a mézárak, ami a fogyasztó szempontjából első ránézésre talán kedvező folyamat, de ha jobban a mélyére ásunk, akkor kiderül, hogy a világon egyre több a kétes eredetű méz - mondta Fórián Zoltán, a Takarékbank Agrár Központjának vezető elemzője.

Nincs szó arról, hogy a csökkenő kereslet miatt esnének a mézárak, hiszen a méz iránti kereslet napjainkban világszerte és nálunk az EU-ban is növekszik. Sajnos azonban olyan méreteket öltött a méz hamisítása, amely megkérdőjelezi a növekedést és felértékelődnek a közvetlen termelői kapcsolatok, amellyel leginkább biztonsággal tudunk mézhez jutni.

A világ egyik legnagyobb mézimportőre az Egyesült Államok, és náluk az elmúlt években gyakorlatilag lecserélődött a beszállító országok névsora. Míg korábban Argentína, Brazília, Uruguay és Chile volt az, ahonnan az amerikaiak a mézet vették, most Thaiföld, Tajvan, India és Ukrajna jelent meg óriási mézmennyiségekkel a piacon - mondta Fórián Zoltán.

Ha ezeket a mézeket megvizsgálják a laborokban, akkor nagyon érdekes jelenséget találnak. A kínaiak állítólag egy új technológiát dolgoztak ki, amivel eltüntetik a méz azonosíthatóságát adó összetételeket, a virágport, a szermaradványokat és egyéb, a méz meghatározására alkalmas elemeket. Az úgynevezett gyantatechnológiával készült méz elöntötte a világpiacot. Nagyon jellegtelen mézről van szó, amiről nem lehet megállapítani, honnan származik. Ráadásul ez a technológia világosítja a mézet, tehát egy magasabb árkategóriának megfelelő világos méz keletkezik, ami teljesen összezavarta világpiacot. Ezért hiába termett magyar akácmézből több tavaly, mint egy évvel korábban, mégis nagy bajban vagyunk, mert megállt a pia" - hangsúlyozta a Takarékbank Agrár Központjának vezető elemzője.

Ffejlesztés alatt áll egy vizsgálati módszer, a mágneses magrezonancia, amely alkalmas lehet a gyantaszűrt mézek kiszűrésére, ezt a mérést kell általánossá és elfogadottá tenni, hogy kiderüljön, manipulált mézről van szó vagy sem.

Remélhetőleg sikerrel jár a módszer, hiszen az európai méztermelők ugyanúgy érintettek, mint mi. Nekik is érdekük, hogy ez a mérés általánossá váljon, bevezetésre kerüljön az Európai Unióban, és feltétele legyen a forgalomba hozatalnak - fogalmazott Fórián Zoltán.