Egy március 15-én az Endocrine Society Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism című folyóiratban megjelent kínai tanulmány szerint az, hogy a cukorbetegek milyen napszakban fogyasztanak bizonyos ételeket, ugyanolyan fontos lehet jólétük szempontjából, mint az elfogyasztott adagok mennyisége és a kalóriák száma - írja Dobson Szabolcs szakgyógyszerész közösségi oldalán vezetett csoportjában.

A kutatók 4642 cukorbeteg adatait elemezték, hogy meghatározzák szívbetegség miatti halálozási kockázatukat. Azt találták, hogy azok a cukorbetegek, akik reggel burgonyát vagy keményítőtartalmú zöldséget ettek, délután teljes kiőrlésű gabonát, este pedig sötét zöldségeket és tejet fogyasztottak, kisebb valószínűséggel haltak meg szívbetegségben. Azok, akik este sok feldolgozott húst ettek, nagyobb valószínűséggel haltak meg szívbetegségben.

A délelőtt legtöbb burgonyát és keményítőtartalmú zöldséget fogyasztók szív- és érrendszeri halálozási kockázata kevesebb, mint fele (burgonya: 0,46; keményítős zöldségek: 0,32) volt a legkevesebb ilyet fogyasztókéhoz képest.

A délután legtöbb teljes kiőrlésű gabonát fogyasztók szív- és érrendszeri halálozási kockázata kb. kétharmad akkora (0,67) volt a legkevesebb ilyet fogyasztókéhoz képest.

Az esti legtöbb zöldséget és tejet fogyasztók szív- és érrendszeri halálozási kockázata kb. feleakkora (sötét zöldség: 0,55; tej: 0,56) volt a legkevesebb ilyet fogyasztókéhoz képest.

A legtöbb feldolgozott húst fogyasztók fenti kockázata viszont 1,74-szerese volt azokénak, akik a legkevesebb ilyesmit fogyasztották - idézi az eredményeket Dobson Szabolcs.

A kutatásról további részleteket itt olvashat.