A Szent Mihály székesegyház előtti téren kék-sárga nemzeti lobogókat tartanak a demonstrálók. "A rendőrség a néppel van" mondatot skandálják időről időre. A térnél elhaladó autók dudálással jelzik, hogy támogatják a megmozdulást. Eközben Mikola Azarov miniszterelnök "provokációnak" nevezte a Függetlenség téri demonstráció erőszakos szétoszlatását, és "alapos vizsgálatot" ígért. Az ellenzék viszont bejelentette, hogy országos sztrájkot szervez. Közben állítólag benyújtotta lemondását Szerhij Levocskin, Viktor Janukovics elnöki adminisztrációjának vezetője.

Akadályozták a fenyőfaállítást..

Péntek éjjel tömegverekedés tört ki az EU-párti tüntetésen részt vevők és a rohamrendőrök között Kijev főterén. A verekedésben több százan vettek részt, köztük mintegy kétszáz rohamrendőr, valamint sportos megjelenésű, vélhetően provokátorok és EU-párti aktivisták. Utóbbiak állítják, hogy a sportos kinézetű férfiak kezdeményezték a verekedést. Feltételezések szerint a valószínűleg küzdősportokkal foglalkozókat felbérelték, hogy erőszakot szítsanak az EU-pártiak demonstrációján. Pénteken a belvárosban nagy számban láttak hozzájuk hasonlókat csoportokban gyülekezni.

Szemtanúk szerint a zömében egyetemistákból álló tüntetőket gumibotokkal verték és rugdosták a rohamrendőrök, még azokat is, akik menekülni próbáltak, és semmiféle ellenállást nem tanúsítottak az oszlatással szemben. A kijevi mentőszolgálat főorvosa szerint az incidens után 35-en kértek orvosi segítséget, közülük hét kórházi ellátásra szorult. A belügyminisztérium szerint 12 rendőr is megsérült a központi téren. A hatóságok 35 tüntetőt vettek őrizetbe, akiket nap közben elengedtek.

A Julija Timosenko bebörtönzött volt kormányfő mögött álló Haza párt Twitter-oldalán közzétett információ szerint a rohamrendőrök könnygázzal és gumibotokkal támadtak. A demonstrálók tömegével menekültek el a térről. Helyszíni jelentések szerint a Reuters fotóriportere, Gleb Garanics fejsérülést szenvedett, a Függetlenség terén demonstrálók nyújtottak neki elsősegélyt. A brit hírügynökség munkatársán kívül a nap folyamán egy ukrán tévé riportere szenvedett komolyabb sérülést az arcán, amikor őt és operatőrét a kormány és a parlament épületével szembeni parkban gyülekező sportos alkatú férfiak megtámadták.

A kijevi rendőrség azzal magyarázta a hajnali oszlatást, hogy a demonstráció akadályozta a főváros újévi fenyőfájának építését.

Kora este, a demonstráció tetőpontján becslések szerint 20-30 ezren voltak a téren. Éjjelre már alig néhány százan maradtak.

Az ukrán parlamenti ellenzék előre hozott elnökválasztást követel az után, hogy az EU vilniusi csúcsértekezletén nem jött létre a társulási megállapodás Ukrajna és az Európai Unió között. Erről Arszenyij Jacenyuk, a Julija Timosenko mögött álló Haza párt frakcióvezetője beszélt péntek este a litván fővárosból hazatérve a Kijev központjában összegyűlt EU-párti tüntetőknek. Timosenko szombaton közzétett üzenetében arra kérte az ukránokat, hogy folytassák a tüntetéseket mindaddig, míg békés úton nem sikerül megdönteni a jelenlegi rezsimet.

Folytatódnak a demonstrációk

Az ellenzék követeli, hogy a parlamentben induljon alkotmányos vádemelési eljárás Viktor Janukovics elnök ellen, hozzák előre a 2015-ben esedékes államfőválasztást, továbbá távozzon hivatalából Mikola Azarov miniszterelnök és kormánya. Jacenyuk szerint Janukovics az államfői székéért cserébe áldozta be a társulási megállapodást az EU-val.

Vitalij Klicsko, az Ütés (UDAR) párt vezetője "hazaárulásnak" nevezte a társulási megállapodás megkötésének meghiúsítását. Szavai szerint a hatalom minden eszközzel vérontást igyekszik provokálni, hogy ezzel igazolja a diktatúra bevezetését. "Ha ez valóban bekövetkezik, azért minden felelősség egy személyt, Viktor Janukovicsot terhel" - szögezte le a politikus. A profi ökölvívó pártelnök arra kérte a sportolókat, ne hagyják, hogy felhasználják őket a helyzet instabilizálására az országban.

Az ellenzék nem áll le a tüntetésekkel, vasárnapra is demonstrációt hirdetett. Kijevben és több ukrán nagyvárosban azóta tartanak szünet nélkül az európai integráció melletti tüntetések, hogy a kormány múlt héten csütörtökön - Moszkva nyomására - rendeletben állította le az EU-ukrán társulási megállapodás aláírásának felkészülési folyamatát. Az aláírás az EU vilniusi keleti partnerségi értekezletének fénypontja lett volna, Janukovics elnök azonban határozottan elzárkózott attól, hogy bármit is aláírjon az unióval.