"A frank továbbra is túlértékelt valuta, az árfolyamküszöb marad, mert stabilitást kölcsönzött a svájci gazdaságnak" - hangsúlyozta újságírók előtt Jordan. Hozzátette, hogy a jegybank szükség esetén, megfelelő időben más eszközöket is kész bevetni "az SNB mandátumában szereplő célok elérése érdekében", de konkrétumokat nem mondott.
Svájc 2011 őszén vezette be az árfolyamküszöböt, hogy megfékezze a svájci frank erősödését az euróval szemben. Az euróövezet tagországai Svájc legfontosabb exportpiacai. Svájci jegybanki tisztségviselők az utóbbi hetekben többször is megerősítették, hogy marad az eddigi árfolyam-politika, és részben ennek hatására is az euró az év eleje óta 2,11 százalékkal erősödött a frankkal szemben.
"Néhány ország a defláció elleni küzdelmet valutaháborúnak tekinti, Svájc azonban szükséges eszköznek tartja" - válaszolta Jordan arra a kérdésre, hogy az árfolyamküszöb alkalmazása kiválthat-e valutaháborút. Az utóbbi napokban különösen francia részről hangoztatták, hogy aktív árfolyam-politikára van szükség az euró erősödésének megállítására, a német Bundesbank viszont minden lehető alkalommal hangsúlyozza, hogy politikai eszközökkel nem szabad befolyásolni az árfolyamok alakulását.
Legolvasottabb

Felrobbant a használt lakások piaca

Nők 40 és korhatáremelés: jó-e, ahogy a nyugdíjakhoz nyúlnának Matolcsyék?

Most fogják csak igazán letámadni a vásárlókat a boltosok

Kikerülhetők lennének a hazai kórházi várólisták, mégis kevesen élnek a lehetőséggel

Megszólalt az MNB alelnöke, esett a forint

Orbán Viktor nem hajlandó tárgyalni az olajembargóról az EU-csúcson

Újabb 20 milliárd forint hitelt vett fel ma a magyar állam, ennyibe került

Az Aldi 300 informatikust vesz fel, otthonról is végezhető a munka
