A kormány ma megjelent határozata alapján közel 42 ezer "frontvonalban" dolgozó egészségügyi alkalmazott kap többletpénzt, amelynek bértömege 3,4 milliárd forint. A pótlékalap közel háromhavi összegének megfelelő egyszeri juttatást - bruttó 21 600, 72 000, illetve 90 000 forintot - kapnak a jogszabály alapján pótlékra jogosult egészségügyi dolgozók az idén befolyt népegészségügyi termékadóból, közismert néven chipsadóból. Ők ugyanis azok, akik a közvetlen betegágy mellett végzett munkájuk során fokozott fizikai és pszichés terhelésnek, illetve egyéb egészségügyi kockázatoknak vannak kitéve - áll a Nefmi közleményében.

Az egyszeri kifizetés a költségvetési intézményeknél közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott személyek mellett valamennyi, az E-Alapból finanszírozott szolgáltatást nyújtó intézmény (például egyházi, civil gazdasági társaságok) dolgozóját, a büntetés-végrehajtási intézmények kórházainak hivatásos egészségügyi dolgozóit és a Magyar Honvédség egészségügyi beosztású katonáit is érinti. A részmunkaidőben foglalkoztatottak arányos kifizetésben részesülnek.

A támogatás összegét a Magyar Államkincstár legkésőbb 2011. december 16-áig folyósítja, amellyel az egészségügyi szolgáltatónak legkésőbb 2012. január 31-ig kell elszámolnia.

A Nefmi egészségügyért felelős államtitkársága elkötelezett amellett, hogy a nehéz gazdasági körülmények ellenére kezelje az ágazatban hosszú idő alatt kialakult emberi erőforrás krízishelyzetet, csökkentse a migrációt, növelje a dolgozók erkölcsi és anyagi megbecsülését - hangsúlyozta közleményében a szaktárca. Ennek érdekében idén már számos intézkedést tett, így például biztosította a rezidensképzésbe történő folyamatos belépést, rezidensek költségtérítését, elindította a különböző rezidens ösztöndíj programokat, kidolgozta az orvosok és szakdolgozók kötelező továbbképzésének támogatását 2012-től, bevezette a Semmelweis Napot, a magyar egészségügy napját.