Svájci gazdasági vezetők attól tartanak, hogy a frank tovább erősödik, és akár paritásba is kerülhet az euróval, vagyis 1 frank pontosan 1 eurót érhet, ami visszafoghatja a svájci exportot és a munkanélküliség növekedését idézheti elő.

"A paritás kialakulása reális forgatókönyv. Az euróövezet eladósodottsága és a frank erős vonzása miatt az euró várhatóan tovább veszít értékéből" - nyilatkozott Peter Widmer, az exportra termelő vállalatok szövetségének (Swiss Export) elnöke a Der Sonntag című vasárnapi lapnak.

Ha 1 euró 1 frankot érne, akkor az exportlehetőségek romlása miatt külföldre települne 2-3 ezer cég, ami 100-150 ezer munkahely megszűnésével járhat. Így egy csapásra majdnem megduplázódna a munkanélküliség az alig 8 millió lakosú országban - mondta a szakember.

Lehet egy százassal több?

Amennyiben egy svájci frank egy eurót érne, az - a hazai deviza pozíciójának változatlanságát feltételezve - 265 forint körüli frankkurzust jelentene. Összevetésül: a frankhitelesek többsége 150-160 forint körüli szinten adósodott el, a kormány mentő-, pontosabban átmeneti teherkönnyítő indézkedése pedig 180 forinton rögzíti az árfolyamot.


A paritás miatt meg is szűnhetnek cégek, elsősorban a kis- és közepes vállalakozások (kkv) körében. Az exportban érdekelt 80 ezer kkv akár 10 százaléka is belebukhat az 1:1-es árfolyamba - tette hozzá Widmer.

A svájci frank árfolyama június 1-jén történelmi rekordot ért el az euróval - és a dollárral - szemben. Egy euró akkor 1,2085 frankot ért. A legutóbbi kereskedési napon, pénteken az euró/frank devizapár a csúcs közvetlen közelében, 1,21 frank körüli árfolyamnál zárt.

A Swiss Export elnökéhez hasonlóan vélekednek más gazdasági vezetők is. Hans Hess, a Swissmen elnevezésű lobbicsoport vezetője szerint például ugyancsak komoly az euró-svájci frank paritás esélye. "Ez ugyan a horror forgatókönyv, de sajnos nem a valóságtól elrugaszkodott képzelgés. Ameddig az Európai Unióban nem oldják meg a tagországok adósságproblémáit, addig csak egy út áll a frank előtt, ez pedig a további erősödés felé vezet" - mondta Hans Hess. "Ha sokáig tart még a folyamat, akkor egyes vállalatok összeomlanak, mások pedig kivonulnak az országból" - tette hozzá a szakember a Der Sonntag beszámolója szerint.