A létesítményben naponta 90 ezer hordó nyersolajat termelnek ki. A névtelenül nyilatkozó tisztségviselők szerint a tüntetők azt skandálták, hogy "nincs haza, nincs olaj". Ez az első alkalom, hogy a tiltakozók leállították egy teljes olajmezőn a kitermelést, bár korábban akadályozták már a hozzáférést olajfinomítókhoz és kikötőkhöz - idézi az atv.hu az MTI hírét.

Irak gazdasága nagyban függ az olajexporttól, amely az ország bevételeinek több mint 90 százalékát biztosítja. Külföldi cégek nincsenek jelen a nasszírijai olajmezőn - írja az MTI.

Október 1. óta tömegtüntetések bénítják meg Irakot, a tiltakozók - többségükben fiatalok - az általuk mélységesen korruptnak tekintett, és az irakiak többségét szegénységben tartó politikai elit távozását és független kormányfő kinevezését követelik. A véres tüntetések során eddig több mint 450 ember halt meg.

Barhám Száleh iraki elnök nem volt hajlandó csütörtökön kormányfőnek jelölni az Irán támogatta parlamenti tömörülés emberét, Bászra tartomány kormányzóját, Asszád el-Aidit, s helyette inkább felajánlotta lemondását. Az utcára vonulók ugyanis előre tudatták, hogy elutasítják a bászrai kormányzó jelölését, és független politikust akarnak miniszterelnöknek.

A korábbi kormányfő, Ádil Abdel Mahdi a tüntetések nyomására novemberben lemondott, de ügyvezetőként a helyén maradt. A politikai patthelyzetet azóta sem sikerült feloldani.