A Kodak megbeszéléseket kezdett a hitelező bankokkal új hitelkeretről, amelyet a csődbejelentés után venne igénybe - írta a Financial Times csütörtökön, a cég ügyeinek ismerőire hivatkozva.

A Kodak végvonaglásáról elterjedt hírek szerdán 28 százalékot rontottak a vállalat eddig is omladozó tőzsdei értékén. A Kodak részvénye 47 centen végzett, több mint 90 százalékkal alacsonyabban az egy évvel ezelőtti értékénél.

A Kodaknál úgy nyilatkoztak, hogy "piaci pletykákat és spekulációkat nem kommentálnak", de ez jelentős változás ahhoz képest, hogy szeptemberben még határozottan visszautasították a híreszteléseket, mondván, hogy a cég "kitart kötelezettségei teljesítése mellett, és nincs szándékában csődvédelemért folyamodni".

A Financial Times a végjáték előszelének tartja, hogy a Kohlberg Kravis Roberts vállalatfelvásárló cég két képviselője decemberben kivált a Kodak igazgatótanácsából. A Kohlberg Kravis Roberts 2009-ben 300 millió dollárt fektetett a Kodakba, amit a Kodak 2010-ben visszafizetett, de a felvásárló cégnek maradt érdekeltsége a Kodakban.

A Kodak az utóbbi időben több mint ezer szabadalom eladásából igyekezett pénzhez jutni, az adásvételi tárgyalások azonban "nem haladnak" - írta a Financial Times.

A George Eastman - a tekercselt filmszalag feltalálója - által 1892-ben alapított Eastman Kodak Company az elmúlt évszázad nagy részében uralkodott a világ fotófilm piacán, a csúcsponton, 1976-ban övé volt az amerikai piac 90 százaléka. A bajok az 1990-es évek vége óta sokasodnak, mióta a digitális fényképezés kiszorítja a filmet. A Kodaknak utoljára 2007-ben volt profitja.