Huszárszablyától csatahajóig - militária-árverés magyarokkal

Wagner István, 2013. február 18. hétfő, 07:30
Fotó:

A Dorotheum bécsi palotájában február 20-án visznek kalapács alá 414 tételben történeti fegyvereket, egyenruhákat és egyéb katonai jellegű emléktárgyakat. A magyar vonatkozású tételek között első helyen említhető egy XVIII. századi huszárszablya, ezüst kézvédő pánttal, ezüstveretes fogantyúval és hüvellyel; a 4500 eurós kezdő árban egy derékszíj is benne van, ugyancsak ezüstveretekkel és -csatokkal. Jóval olcsóbban, ezer euróért is meg lehet szerezni ugyanebből az időből egy másik huszártiszti szablyát, amelyet Mumm solingeni pengegyártó mester készített, egy XIX. századi díszmagyarhoz tartozó kard pedig már 800 euróért elvihető.

Az egyenruhák között érdekesség a magyar királyi honvédség műszaki tisztjének blúza fekete szövetből, kapitányi rangot jelző három csillaggal, 150 euróért. Ugyanennyin kezd egy rend katonai fehérnemű 1900-as leltári pecsétekkel, míg egy "k.u.k" tüzér főhadnagy 1910−1911-es aranyozott fémgombos zubbonyáért 200 eurót kérnek.

Első világháborús emléktárgy egy ezüst cigarettatárca, mindkét oldalán vésett-színezett térképpel a galíciai határvidékről (180 euró). Az idős Ferenc Józsefet magyar tábornoki uniformisban ábrázoló arasznyi bronz mellszobor fekete márvány talapzaton 300 eurót kóstál. Az osztrák mellett II. Vilmos német császár, sőt mindkettőjük trónörököse, valamint Hindenburg vezértábornagy is felbukkan a magyar trikolórral díszített hat porcelán kávésibriken (együtt 200 euró). A képek közül Josef Kriehuber 1849-es színezett litográfiája Franz Liechtenstein herceget ábrázolja magyar tábornoki uniformisban (két korabeli sokszorosított lappal együtt 240 euró), August von Pettenkofen 1885-ös akvarelljén pedig egy díszegyenruhás huszár mászik fel egy távíróoszlopra (200 euró). Valamivel többet, 300 eurót kérnek S. Messner 1934-es olajképéért, amely az Adrián 1918-ban megtorpedózott Szent István csatahajó elsüllyedését ábrázolja.

Huszár a távírópóznán, 200 euróért
Kapott_NEM_jelenik_meg_FE-n

HOZZÁSZÓLÁSOK