Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
A forint elmúlt hetekben bekövetkezett gyengülése és ezzel párhuzamosan a dollár erősödése az euróval szemben azt eredményezte, hogy két hónap alatt 15 forinttal drágult a dollár: a március végi 190-ről 205 forintra. Az árfolyamváltozás főleg azoknak a tőzsdei cégeknek kedvező, amelyeknek dollárelszámolású exportja van.
A NAPI Gazdaság összefoglaló cikke szerint a Richter Gedeon Rt. összes exportjának mintegy 60, teljes árbevételének 38 százaléka képződött az első negyedévben dollárban. (A "dolláros" bevételek között a FÁK-piac súlya több mint négyszer nagyobb az USA-ba irányuló eladásokénál.) Ha a második negyedévben az első negyedévhez hasonlóan 77 millió dollár lesz a "dolláros" forgalom értéke, a többletbevétel (200 forintos átlagos dollárkurzust feltételezve) éppen egymilliárd forintra tehető. Ugyanakkor (a 20 százalékos marketing- és értékesítési költség-rátát is figyelembe véve) a drágább dollár a költségekben is okozhat csaknem 200 millió forintos többletet. A Richter a várható nettó dolláros árbevételének felét fedezte le az első negyedévben - meglehetősen gyenge, 190 alatti dollárkurzusnál kötött - euró/dollár, illetve dollár/forint opciókkal. Ezek - mivel a dollár további gyengülése ellen voltak hivatva fedezett nyújtani - most költséget növelnek, így a második negyedév pénzügyi eredménye alighanem kisebb lesz, mint az első volt. A dollár erősödése a Richternél a második negyedévben összességében 500 millió forinthoz közeli pluszt jelenthet, ami önmagában is mintegy 6 százalékkal növelheti a háromhavi profitot.
Szintén nagyon kedvező hatással lehet a dollárerősödés az Egisnél. A legfőbb dollárelszámolású piacra, a szovjet utódállamokba irányuló eladások az első negyedévben 64 százalékkal nőttek és 27,5 millió dollárt tettek ki, a teljes export közel felét. Az Egis teljes árbevételének mintegy 35-38 százaléka képződik dollárban (a hatóanyag-eladásoktól és egyes, még dollárelszámolású kelet-európai országokban elért forgalomtól függően). A 10 forintos dollárerősödésen így negyedéves szinten mintegy 300 millió forintnyi nyeresége keletkezhet az Egisnek, emellett nem elhanyagolható - akár százmilliós - tétel a számla kiállítása és a pénz beérkezése közötti időszak árfolyamnyeresége, ami értelemszerűen főleg hirtelen árfolyamváltozásoknál jelentkezik. Ezekkel szemben áll az április-júniusi időszakra kötött 15 millió dollárnyi forint/dollár és négymillió dollárnyi dollár/euró fedezeti ügylet árfolyamvesztesége. Az ügyleteket átlagosan 192-193 forintos dollárárfolyamra, illetve 1,31-es euró/dollár árfolyamra kötötték. Összességében a dollárgyengülés mintegy tíz százalékkal javíthatja az Egis negyedéves eredményét.
A Graphisoft a leginkább exportkitett magyar tőzsdei vállalkozás, árbevételének kevesebb mint 5 százaléka realizálódik forintban (az ingatlanok bérleti díjai is zömmel euróban kerültek megállapításra). Az árbevétel 12,7 százalékát az észak-amerikai, 17,3 százalékát a csendes-óceáni térség adja, így az erősebb dollár az egyébként mérlegét euróban készítő Graphisoft esetében jól jön. A dollár minden egy eurócentes erősödése negyedéves szinten 16 ezer euróval növeli a bevételeket, ám az amerikai cég révén a kiadások is nőnek, így az árfolyamváltozás jótékony hatása legfeljebb öt százalékkal befolyásolhatja az 1,2-1,3 millió euróra becsülhető második negyedévi profitot.
A Rába számára középtávon vegyes, hosszabb távon mindenképpen kedvező a dollár erősödése a forinttal, illetve az euróval szemben. Kedvező, mert éves szinten tavaly mintegy 75 millió dollár értékben exportált dollárelszámolású piacokra (Egyesült Államok, FÁK-országok, Közel-Kelet). Az üzemi fedezetben keletkező nyereséggel áll szemben a fedezeti ügyletek vesztesége dollárerősödéskor. A negyedév végi árfolyam nagyban befolyásolja az eredményt, mivel negyedév végén át kell értékelni a hedge pozíciókat. Dolláralapú nincs, viszont euróalapú hitelei vannak a Rába-csoportnak. A 205 forintos dollárárfolyam ugyanakkor még nem elegendő ahhoz, hogy pozitívba billentse a cég gazdálkodását.
A Globus számára az erősebb dollár közvetlenül és közvetve is kedvező hatású lehet. Árbevételének 34 százaléka exportértékesítésből származik, ennek jelentős hányada Oroszországból. A cég eddig nem közölt adatokat arról, hogy az exporton belül mekkora az euró- és a dolláralapú értékesítés aránya. A dollár gyengesége közvetve az euróelszámolású piacokon keresztül is rossz volt a Globusnak, mivel így több nem uniós gyártónak - délkelet-ázsiai országok, elsősorban Thaiföld - megérte exportálni az uniós piacokra alacsony árakon, leverve így az árszintet. A Globus hitelei viszont jórészt svájcifrank-alapúak voltak a negyedév végén.
A NABI-ra gyakorolt hatást nehéz felmérni. Az árbevétel zömét adó amerikai leánycég - így a brit Optare is - 90 százalékban a hitelezők tulajdonába került. A megmaradt magyar cég számára ugyan kedvező lehet a forintköltség - dollárárbevétel párosítás miatt az erősebb dollár (az amerikai vállalattal megmaradt szállítói kapcsolat miatt), azonban egyelőre nehéz felmérni, mekkora lesz a magyar cég bevétele.
A Mol-csoport forintban kifejezett eredményére annak ellenére kifejezetten kedvező hatással van a dollár erősödése, hogy a társaság különböző üzletágainak eredményességét eltérően befolyásolja a devizaárfolyamok változása. A profitszempontból jelenleg legmeghatározóbb finomítás-kereskedelem szegmensben a legerősebb a hatás. Ebben az üzletágban az alapanyagköltségek ugyan növekednek, ezek hatását azonban teljes mértékben át tudja hárítani a társaság a fogyasztókra (eltekintve azoktól a rendkívüli helyzetektől, amikor ez a hazai benzinkutaknál olyan magas árakat eredményez, amit a várható fogyasztáscsökkenés miatt már nem érvényesít az olajtársaság). Így számára a kőolajbeszerzés magasabb forintköltsége nem okoz profitcsökkenést, miközben a hazai vagy régiós devizák dollárral szembeni gyengülése az összes egyéb költségének dollárösszegét csökkenti (ez a Slovnaftra ugyanúgy igaz). A gázüzletnél is pozitív a hatás, bár itt már sokkal kisebb, csakúgy, mint a kutatás-termelés esetében. Ellentétes a hatás viszont a vegyipari üzletág esetében. Itt ugyanis az alapanyagok árát dollárban, a termékárakat viszont euróban számolják, ezért ebben az esetben a dollár erősödése egyértelműen kedvezőtlen hatással jár.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Azt már rég felismerték az autógyártók, hogy a biztonsági autók a Formula 1-ben szerencsétlenebb futamokon mekkora figyelmet kapnak ? nem csoda, hogy az AMG sem szerette volna...