Az Egyesült Államok kormánya egy új munkacsoportot hoz létre, amelynek feladata vizsgálni, hogy az emelkedő árfolyamokat az olaj- és gázpiacon nem tisztességtelen manipuláció okozta-e. Az amerikai főügyész elmondása szerint a lépés célja az, hogy az amerikai fogyasztók biztosak lehessenek abban, hogy nem tisztességtelen piaci magatartások miatt kényszerülnek többet fizetni az üzemanyagokért.

A közvéleményt eközben látványos lépésekkel is igyekeznek meggyőzni az amerikai hatóságok, hogy fellépnek a nyersanyagpiacokon a manipuláció ellen, a Szövetségi Energiaszabályozási Bizottság nemrég 30 millió dollárra büntetett egy földgázbrókert, mivel 2006-ban megszegte a tisztességtelen árfolyam-befolyásolás tilalmáról szóló szabályokat.

Az új kormányzati munkacsoport csalás és manipuláció nyomait fogja keresni a nagy- és kiskereskedelmi piacon, valamint a határidős árupiacokon. Arról azonban egyelőre nem adtak tájékoztatást, hogy pontosan milyen jellegű tevékenységekre fókuszálnak majd.

A lépéssel arra próbál választ kapni az amerikai kormányzat, hogy az elmúlt évben tapasztalt hatalmas áringadozást az energiahordozók piacán valóban a piaci folyamatok és a valós keresleti és kínálati tényezők változása okozta-e, vagy pedig más játszott-e benne szerepet. A piaci manipulációkkal kapcsolatos vélekedés utoljára 2008-ban volt népszerű az Egyesült Államokban, amikor az olajár hatalmasat emelkedett, átlépve a hordónkénti 110 dolláros szintet.

Az amerikai benzinár jelenleg gallononként 4 dollár felett van - ez több, mint egy dollárral haladja meg az egy évvel ezelőtti szintet. Az amerikai fogyasztókra emiatt nehezedő nyomás nyilván a politikai döntéshozókat is arra készteti, hogy lépjenek valamit az ügyben - jegyzi meg a brit pénzügyi lap.

Az új munkacsoportba az amerikai mezőgazdasági, igazságügyi és pénzügyminisztérium, a Fed és a határidős árupiaci kereskedési bizottság fog tagokat delegálni.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!