Februárban jelent meg az úgynevezett halálkereszt az euró felett, azaz a dollárral szembeni árfolyamában az 50 napos mozgóátlag keresztezte a 200 naposat, mégpedig lefelé. Ez elvileg olyan erős trendfordulós jelzés, hogy a technikai elemzésre valamit is adó hosszabb távú intézményi befektetőknek is illik figyelembe venniük, s aki így tette, egyelőre jól járt.
A december eleje óta tartó eurógyengülési trendnek ezzel immár a harmadik hulláma indult el. Az első decemberben nagyjából három és fél hétig tartott; ezt egy hasonló ideig tartó konszolidációs időszak követte. A következő menet január közepétől február végéig húzódott; eztán újabb konszolidációs időszak, majd április második-harmadik hetében egy végső dollár-roham követte.
A második konszolidáció során alakult ki a valamivel 1,328-nál egy támaszszint az euró/dollár árfolyamában, melyet először egy magasabb, majd egy alacsonyabb lokális csúcsról ért támadás. Ezzel egy csökkenő háromszög formáció alakult ki a grafikonon, amely a trend folytatódására utalt. Az 1,328-as támasz áttörése elvileg érvényesítette az alakzatot, az ebből számolt célár 1,273 körül van. Hozzá kell tenni azonban, hogy a háromszög alakzat nem a legmegbízhatóbb a devizaárfolyamok illetve árupiaci termékek esetében, teljesen figyelmen kívül hagyni azonban hiba lenne.
A jelenleg is tartó dollárerősödési trend nem csak ezt a fontos szintet törte le, de az 1,315 körül húzódó Fibonacci-szintet is átvitte, amelyet a tavaly március és december közötti dollárgyengülés szélsőértékeire lehet húzni.
Honnan jöttünk, hova megyünk?
A letört támaszok rövid távon erős ellenállást jelentenek az euró esetleges erősödésének útjában. Az euró/dollár elmúlt tizenkét hónappal ezelőtti árfolyamától számított eltérés (rate of change - ROC) úgynevezett mega-túladottságot mutat a közös deviza esetében, amely azt jelezheti, hogy a december elején indult trend java már mögöttünk van, ám semmiképpen sem jelez trendfordulót.
A pakliban így benne van akár a tavaly márciusi 1,25 körüli szintekhez való visszatérés is - itt dőlhet el a dollár erősödö trendjének további sorsa. A jelenlegi 1,29-es, vagy ennél egy kicsit erősebb dollárt jelző szinteken illene egy kicsit kifújnia magát a zöldhasúnak az euróval szemben. A dollár erősödő trendjére vonatkozó jóslatokat - szerintem - 1,33 feletti zárások esetében kellene felülvizsgálni.
A kérdésre, hogy drága-e most az euróhoz képest a dollár, nem tudom a választ. Tény azonban, hogy a közös deviza több, mint tízéves története során a keresztárfolyam már járt 0,8 közelében és 1,5 felett is. Ha így nézzük akkor a dollár még mindig nem drága.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb

Így szúrhat ki minket a NAV a sok százezer adózó közül, érdemes tudni róla

Újabb megdöbbentő levél Szerbiában

A Mol is elengedi az orosz olajat, már belevágnak a leválásba

A nyugdíjakhoz is hozzányúlnának Matolcsyék

Váratlanul rossz hír érkezett Németországból: elképesztő a drágulás és még nincs vége

Kétségbeesettnek tűnő lépés az oroszoktól

Újabb hírek érkeztek Putyin egészségi állapotáról
